Doba čtení:1 m, 38 s
Obchodníci s plynem zatím nemůžou cenu povolenek započítat do celkové ceny. Koláž iUHLI

Domácnosti i firmy si v roce 2027 připlatí za plyn, nebo spíš za emise, které vyprodukují. Dodavatelé energií však nevědí, o kolik se jim částka navýší. Budou totiž muset koupit emisní povolenky na trhu, který ještě neexistuje. Na evropské úrovni kvůli tomu vznikne zcela nový systém obchodování s povolenkami, tzv. ETS 2, který bude fungovat nezávisle na stávajícím systému EU ETS 1.

Zatím však tento systém neexistuje a je kolem něj mnoho nejistot, které dodavatelům dělají vrásky na čele, napsal server Seznam Zprávy.

Obchodníci s energiemi se shodují na tom, že potřebují znát podrobnosti co nejdříve. Nejistota ohledně nové povinnosti je také důvodem, proč někteří z nich nenabízejí tříleté fixace u plynu. „Aktuálně jsme v situaci, kde bohužel nemáme možnost cenu povolenek započítat do celkové ceny produktu pro zákazníky. Z toho důvodu nemůžeme zákazníkům nabízet fixované produkty sahající za konec roku 2026,“ říká mluvčí společnosti ČEZ Alice Horáková.

Emisní povolenky ukončí plyn stejně jako uhlí

„Aktuální nejistota je nepříjemná pro obchodníky i zákazníky. Určitě by ke zklidnění situace přispělo, kdybychom měli jasný právní rámec co nejdříve,“ říká mluvčí innogy Pavel Grochál.

Obchodování s emisními povolenkami v rámci nového systému má být umožněno až od ledna 2027. „O této problematice ještě budeme dále jednat na evropské úrovni s novou Evropskou komisí a s novým Evropským parlamentem,“ uvedla Veronika Krejčí, mluvčí Ministerstva životního prostředí, které má povolenky v gesci.

Konkrétní fungování ETS 2 stanoví novela zákona o emisním obchodování, která je nyní v Poslanecké sněmovně ve třetím čtení.

Emisním povolenkám bude nově podléhat zemní plyn, uhlí, topné oleje nebo benzin a nafta. Nákup povolenek však nebude na spotřebitelích (domácnostech, řidičích, firmách apod.), tedy samotných producentech skleníkových plynů, ale připadne dodavatelům energií, paliv a pohonných hmot.

Cílem systému ETS 2 je snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2030 o 42 procent oproti roku 2005.