
Po masivním výpadku elektrické energie, který minulý týden postihl více než polovinu Turecka,rezignoval šéf společnosti TEIAS provozující přenosovou soustavu. Oznámil to v pondělí ministr pro energetiku Taner Yildiz. Podle něj za výpadkem stály „manažerské chyby“. „Informaci přinesl server iHned.cz
Výpadek dodávek elektřiny postihl 31. března 70 milionů obyvatel Turecka. Šlo o nejhorší výpadek za 15 let. V největším tureckém městě Istanbulu nejezdily tramvaje ani metro, bez elektřiny byly všechny domácnosti a kanceláře. Stejný problém jako Istanbul hlásilo i dalších 25 tureckých měst včetně Ankary, Izmiru, Antalye nebo Adany. Výpadek postihl i kontrolu letecké dopravy v tureckém vzdušném prostoru, na západě země přerušilo provoz několik továren. Blackout podle všeho způsobilo to, že byly kvůli údržbě odstaveny dvě velké elektrárny zároveň, píše iHned.
V České republice se o hrozbě blackoutu mluvilo před několika v souvislosti s částečným zatměním slunce, které však nakonec žádné problémy nezpůsobilo. Reálnějším problémům čelí sousední Německo, které zvolilo radikální transformaci své energetiky a v roce 2020 vypne všechny své jaderné elektrárny. Energie, kterou vyrábějí, má být nahrazena zejména obnovitelnými zdroji. Zatím však chybí vedení pro její rozvod, navíc experti varují před nestabilitou těchto zdrojů. Výkyvy dodávek znamenají nadměrnou zátěž pro přenosovou síť, což může způsobovat její výpadky. Tento problém se u našich západních sousedů projevuje již nyní a síť musí být stabilizována jinými zdroji, zejména uhelnými elektrárnami. Problém s nestabilní německou přenosovou soustavou musí řešit i Česká republika a Polsko, obě země budou muset vystavět velké transformátory na hranicích.