Doba čtení:1 m, 36 s
Severní Korea porušuje rezoluce Bezpečnostní rady OSN prostřednictvím nezákonného námořního vývozu komodit, zejména uhlí a písku, čímž Pchjongjang vydělal stovky milionů dolarů. Foto: wikipedia.org Bjørn Christian Tørrissen

USA uvedly na černou listinu šest společností, včetně několika firem se sídlem v Číně, a čtyři lodě obviněné z nedovoleného vývozu severokorejského uhlí. Informaci uvedlo americké ministerstvo financí.

Lodě na černé listině – Calm Bridge, Asia Bridge, Lucky Star a Star 18 – „nakládaly uhlí přímo ze severokorejských přístavů a ​​přepravovaly svůj náklad po celém regionu,“ uvedlo americké ministerstvo financí.

Čtěte také:
Severní Korea vyvážela uhlí přes australského prostředníka
Čína odmítla severokorejské uhlí

Sankční přepravní společnosti jsou čínská společnost Weihai Huijiang Trade Ltd, Always Smooth Ltd a Good Siblings Ltd. Always Smooth and Good Siblings jsou registrovány rovněž ve Velké Británii. Americké ministerstvo financí na černou listinu umístilo rovněž hongkongskou společnost Silver Bridge Shipping Co-HKG, vietnamskou společnost Thinh Cuong Co Ltd a společnost Korea Daizin Trading Corporation, která působí v Severní Koreji a Vietnamu.

Rada bezpečnosti OSN zakázala vývoz severokorejského uhlí v roce 2017. Patnáctičlenný orgán od roku 2006 jednomyslně posílil sankce vůči Severní Koreji ve snaze zastavit financování jaderných a balistických raketových programů v Pchjongjangu.

„KLDR nadále obchází zákaz vývozu uhlí ze strany OSN, což je klíčový zdroj příjmů, který pomáhá financovat její programy vývoje zbraní hromadného ničení,“ uvedl pro server marinelink.com americký ministr Steven Mnuchin. „Severokorejský režim ve svém těžebním průmyslu často využívá nucené práce vězňů z vězeňských táborů a vykořisťuje vlastní lidi k prosazování svých programů nedovolených zbraní,“ dodal.

Ve zprávě Radě bezpečnosti OSN, kterou vypracovali nezávislí pozorovatelé sankcí na začátku tohoto roku, se uvádí, že Severní Korea v roce 2019 pokračovala v porušování rezolucí rady „prostřednictvím nezákonného námořního vývozu komodit, zejména uhlí a písku“, čímž Pchjongjang vydělal stovky milionů dolarů.

Krok USA zmrazil veškerá aktiva americká těch, na které se sankce vztahují, a obecně brání Američanům v jednání s nimi.