Zabezpečení areálů OKD funguje i v pandemii

Foto: OKD

Dvě odhalené krádeže z poslední doby dokazují, že na činnosti Odboru ochrany a kontroly OKD a jeho spolupráci s Policií ČR, především z Horní Suché a Karviné, se nemění nic ani v časech koronavirové pandemie.

Zloději převážející přes vrátnici kradené dřevo, respektive železo, se už do areálů společnosti nepodívají. Oba případy, jak uvedl pro Měsíčník Horník  vedoucí Odboru ochrany a kontroly OKD Jan Jurásek, jsou ze šachty ČSM-Jih a mají dokonce i podobný scénář, ale jinak spolu nesouvisí.

Čtěte také:
Sen každého kluka. Obří rypadlo na dálkové ovládání
Bílinské raky ohrožuje invazivní kolega

V podstatě se jednalo o to, že se naši – již bývalí – kmenoví zaměstnanci domluvili s – také již bývalými – pracovníky firem, zajištující pro naši společnost autodopravu,“ vysvětlil Jurásek s tím, že zlodějnu odhaluje ostraha na vrátnici při takzvaných hloubkových kontrolách. Nesedí jí množství materiálu uvedeného v průchodkách a skutečný objem na ložných plochách!

V prvém případě naložili pachatelé krádeže na dřevišti na nákladní vůz staré dřevo, deputát, na něž měli doklad o vývozu. Ale pod něj ukryli ještě čtyři kubíky dřevěných kulatin zvaných kopně, každý kus o čtyřmetrové délce. Jeho cena je dle aktuálního číselníku materiálu okolo 2815 korun za kubík bez daně, způsobili by tedy škodu za 11 200 korun,“ popsal Jurásek.

Výjezdová skupina Ostrahy Karviná vrací vůz se dřevem zpět na vykládku a pro pachatele jede policejní hlídka. „Událost začali vyšetřovat i kriminalisté. Pachatelé přitom měli svým způsobem štěstí, že nekradli v průběhu vyhlášeného nouzového stavu. To by jim hrozil trest vězení v rozmezí dvou až osmi let,“ řekl vedoucí odboru ochrany a kontroly.

Další případ byl prakticky stejný až na to, že se jiná dvojice pokoušela propašovat přes vrátnici na nákladním autě se železem čtyři balíky tahokovu (za 52 440 korun bez daně) navíc. „Přivolán specialista odboru ochrany a kontroly a vedoucí nádvoří, vozidlo odesláno zpět a vyloženo a opětovně kontaktována policie, která provádí nezbytné úkony,“ uzavřel Jurásek.