Začíná jednání o budoucnosti ArcelorMittal

Spolu s Třineckými železárnami je ostravský ArcelorMittal jediným podnikem v Česku, který dohromady provozuje vysokou pec a ocelárny. Foto: Wikipedia.org Petr Štefek

Na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) se dnes uskuteční schůzka o budoucnosti hutí ArcelorMittal v Ostravě, které jsou na prodej. Zahajovacího jednání se nezúčastní ani ministr Tomáš Hüner (za ANO), ani nejvyšší indický management ocelářské společnosti.

Podle informací HN by měl za Arcelor do Prahy přijet vyjednávat bývalý dlouholetý manažer hutí Jan Rafaj, který nyní řídí firmu Residomo vlastnící hornické byty po těžaři černého uhlí OKD. Na nejvyšší úrovni se potom ministr, management hutí a šéf odborů Josef Středula sejdou až o týden později.

Čtěte také:
Hüner: Letos bude snížen počet lokalit pro úložiště
Hünerův poradce přihrál Babišovi miliardy

Vše se děje kvůli snaze největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal o získání hutě Ilva v italském Tarentu. Aby Evropská komise s akvizicí souhlasila, nabídl ArcelorMittal, že je ochoten prodat některé své další podniky. Spolu s Ostravou jde o hutě v Rumunsku, Belgii, Itálii a Lucembursku. Brusel nyní posuzuje vliv těchto kompenzací na konkurenci na evropském trhu s ocelí. Rozhodnutí má padnout nejpozději do 23. května.

Za hutě Ilva nabízí ArcelorMittal 1,8 miliardy eur a plánuje i jejich modernizaci za 2,4 miliardy eur. Ilva je s kapacitou až osm milionů tun vůbec největší hutí v celé EU. Itálie je zároveň jedním z hlavních evropských trhů s ocelí a z jihoitalského přístavu Tarent je blízko k dodávkám pro celé Středomoří.

Vedení firmy ArcelorMittal se snaží od pátku, kdy ministru Hünerovi informaci o prodeji sdělilo, situaci uklidnit. Kromě ministra tvrdě reagovaly hlavně odbory, které se obávají o více než sedm tisíc pracovních míst. „Huť zůstane plně v provozu i nadále, jen pod novým vlastníkem,“ uvedl AshokPatil, generální ředitel ArcelorMittal Ostrava. Podle odborníků oslovených HN může navíc případný prodej trvat i déle než rok. A skupina také nemusí akceptovat jakoukoli nabídku.

V Ostravě se vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství. Firmě se daří, předloni měla čistý zisk 1,3 miliardy korun. Spolu s Třineckými železárnami je ostravský ArcelorMittal jediným podnikem v Česku, který dohromady provozuje vysokou pec a ocelárny.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech