Začnou demolice Dolu Paskov

V podzemí Dolu Paskov stále zůstává 20 až 50 milionů tun kvalitního koksovatelného uhlí. Foto: OKD

OKD začne s demolicemi dolu Paskov. K zemi půjdou budovy v areálu někdejší šachty ve Sviadnově. Těžaři dostali od Báňského úřadu první demoliční výměry a mohou tak začít s pracemi. Celá lokalita by měla být podle plánu OKD zlikvidována do konce roku 2021.

„V lokalitě Sviadnov v tuto chvíli nebo v těchto dnech likvidujeme čtyři objekty proto, abychom získali plochu pro zásypový materiál na likvidaci jam právě v této lokalitě, které by měly začít na počátku příštího roku,“ uvedl pro Českou televizi mluvčí OKD Ivo Čelechovský. „Co se týká konkrétně lokality Sviadnov, tam nemůžeme spekulovat, co bude s tímto areálem dále, protože to nepatří OKD, to patří společnosti Acental,“ doplnil.

Čtěte také:
OKD hledá zaměstnance i za hranicemi
Úpadek OKD začal prý již v roce 2006

Před odstraněním staveb musí být vydáno pravomocné rozhodnutí o odstranění stavby a o tom rozhoduje Obvodní Báňský úřad. Poté by měla přijít žádost o likvidaci dvou jam, ta žádost v současné době je podána na Obvodní Báňský úřad a bude v brzké době projednána. O projednání žádosti o likvidaci dvou jam v tomto areálu Sviadnov dojde k zásypu jedné z nich a druhá bude využita pro jímání metanu,“ vysvětlil mluvčí Českého Báňského úřadu Bohuslav Machek.

Útlum těžby v poslední době v ostravské části revíru byl rozdělen na tři etapy. V první pracovníci OKD důl vyklízí, ve druhé zasypávají šachty. Ve třetí musí zahladit následky důlní činnosti. Jako poslední by měla být zlikvidována důlní díla dolu Paskov tady ve Staříči. Podle odhadů společnost OKD v roce 2021.

Co se týče dalších zásob, které jsou ve větším množství, které se týkají likvidace celého dolu Paskov, tak tato žádost byla podána na Ministerstvo průmyslu a obchodu a tato žádost o odpis zásob byla Ministerstvem průmyslu a obchodu zamítnuta,“ řekl Machek.

Uhlí bude chybět

Po odpisu zásob a zasypání jam by mohla těžba na území lokality pokračovat. I když jiná. Některé firmy tady chtějí těžit metan. Otázka však je, zda by nebylo vhodné pokračovat v těžbě uhlí.

„Na Paskově je 20 – 50 milionů tun zásob, které jsou prokazatelně těžitelné bez nějakých zásadních investic a je to to nejlepší koksovatelné uhlí, které vůbec tady poslední dobou máme na Ostravsku, a proti tomu je třeba položit si otázku, čím budou hutě krmit svoje vysoké pece, protože to uhlí z karvinské části je míň kvalitní a taky je ho nedostatek. Takže to uhlí každopádně chybí a ti, co si mysleli, že bude jednoduché uhlí dovážet, tak to vůbec není jednoduché a vidíme, co se děje kolem skládky uhlí v Mittalu,“ řekl prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Pavel Bartoš.

„Zabývala se tím i poslední tripartita pod vedení pana Ciencialy a pana hejtmana Vondráka a to stanovisko bylo poměrně jednoznačné. Tento kraj potřebuje plus mínus šest milionů tun uhlí. Shodou okolností je to tak na půl, polovina je energetické uhlí, polovina je koksovatelné uhlí. Víme, že se těží už dneska něco kolem 5 milionů tun a problém je v tom, že uhlí není odkud dovézt. Z Polska je to problém, protože Polákům chybí 10 -12 milionů tun uhlí obecně, dá se dovézt ze zámoří, dá se dovézt z Ruska, ale narážíme na problémy, že nejsou vagóny, nejsou překládací kapacity, nakonec není kapacita i na železnici. Takže ty dovozy nejsou tak jednoduché a znovu bych chtěl připomenout, celé to vlastně zhoršuje konkurenční postavení našich firem,“ doplnil Bartoš s tím, že stát by podle něj měl ctít svou surovinovou politiku. „Pakliže se má ta těžba ukončit, tak takovým způsobem, aby byla obnovitelná. A já se bojím, že jestli zasypeme všechny jámy, tak obnovitelná nebude. Obnovitelná by byla, kdyby zůstaly aspoň dvě jámy vůči té konstelaci přístupné a pak by ta těžba se dala uzavřít,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme