Žádný důl OKD to ještě nemá spočítané

Doba čtení:1 m, 16 s
Předseda ČMKOS Josef Středula. Foto: iUHLI.cz

Předseda ČMKOS Josef Středula. Foto: iUHLI.cz

Společnost OKD zatím nerozhodla o definitivním uzavření žádného dolu. Rozhodnutí by nemělo padnout do doby, dokud nebude mít firma jasný rozpočet a nedosáhne vyrovnané bilance hospodaření. Na sjezdu hornických odborů to dnes v Praze řekl výkonný ředitel OKD Antonín Klimša.

Nebylo rozhodnuto o jakémkoliv definitivním, nenávratném uzavření jakéhokoliv dolu OKD a nebude tak učiněno, dokud nebudou jasné rozpočty a vyrovnaná bilance hospodaření společnosti pro další období,“ řekl dnes Klimša. Podle něj se vedení společnosti snaží připravit modely, které umožňují vyvážené hospodaření pro příští období.

Čtěte také:
Horničtí odboráři se sjedou do Prahy
Ministryně slíbila pomoc propuštěným horníkům

Předák odborové konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula na sjezdu řekl, že nejlepší variantou řešení by bylo, pokud by vlastníci firmu oddlužili. Vidí pak „prostor“ i pro jednání vlády o případné další pomoci. „S takovým návrhem ale nikdo nepřišel,“ uvedl Středula. Očekává, že majitelé se seriózním návrhem přijdou.

OKD patří společnosti New WorldResources (NWR), jež má nového majitele – skupinu Ad Hoc Group (AHG). Sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy. Společnost NRW opustil podnikatel Zdeněk Bakala. Na NRW totiž převedla všechny své akcie společnost CERCL Mining, která Bakalovi z poloviny patří.

Firma má existenční problémy a chystá se mimo jiné zavřít Důl Paskov. Kromě asi 12 tisíc pracovníků v OKD jsou ohroženy další tisíce míst v návazných profesích.

Mohlo by vás zajímat:
Babiš nechce platit horníkům dřívější důchody
Hejtman tlačí na ministra kvůli kotlíkovým dotacím
OKD vyvrací, že propustí 1300 horníků