Zájem o uhlí v Evropě prudce stoupá

V lomu Vršany je největší zásoba hnědého uhlí v České republice. Těžit by se tady mohlo až do roku 2053. Vagóny denně odvezou přes 10 tisíc tun uhlí do elektráren a tepláren. Foto: wikipedia.org Květuše Blahoutová Pokorná

Válka na Ukrajině a její dopady na energetiku prudce zvyšují v Evropě zájem o uhlí. Jeho cena je aktuálně nejvyšší od roku 2006, zásoby má Evropa naopak nejnižší za poslední roky.

Místo odstávky uhelných elektráren jedou nyní ty tuzemské kvůli energetické krizi i válce na plný výkon. V lomu Vršany je největší zásoba hnědého uhlí v České republice. Těžit by se tady mohlo až do roku 2053. Vagóny denně odvezou přes 10 tisíc tun uhlí do elektráren a tepláren.

„Těžíme nejvíc, jak je to v současné situaci možné, všechny naše stroje jedou na maximum a naše uhelné elektrárny a teplárny jedou na plný výkon,“ uvedla pro CNN Prima News manažerka komunikace skupiny Sev.en Energy Eva Maříková.

Ceny uhlí v důsledku války prudce rostou

Jedním z největších producentů uhlí na světě je ale Rusko, které exportovalo v roce 2021 kolem 223 milionů tun. Válka na Ukrajině ale nyní vyvolává obavy, jak to bude s dodávkami uhlí dál. Od začátku roku zdražilo už asi o 150 procent.

Seven Energy se současně rozhodla, že chce mimo jiné pomoci se zmírněním dopadů současné krize. Její majitel Pavel Tykač na to věnuje 100 milionů korun, které by měly pomoci ukrajinským uprchlíkům.

„Díky tomuto daru budeme schopni pomoci daleko většímu množství žen, dětí, ale samozřejmě i sirotkům, kteří prchají před ukrajinskou válkou,“ uvedla podnikatelova manželka Ivana Tykač, spoluzakladatelka nadace Women for Women. „Připravili jsme také volná pracovní místa pro ženy z Ukrajiny a pro ženy, které tady už se svými manžely byly, a manželé se museli vrátit na frontu a ony tady zůstaly bez prostředků,“ dodala.

Podle ekonoma Štěpána Křečka je Česko na rostoucí energetickou krizi v rámci možností připraveno. „Jsme připraveni lépe než mnoho jiných zemí. Pořád máme relativně nízké zadlužení, prostor dělat sociální programy. To, že budeme z energetické krize přecházet do energetické megakrize, je pravděpodobné,“ upozornil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.