Doba čtení:1 m, 40 s
Nochten a Boxberg
Hnědouhelný lom Nochten a v pozadí elektrárna Boxberg. Foto: Wikipedia

Energetická společnost ČEZ dnes odeslala nezávaznou nabídku na koupi německých aktiv švédské státní společnosti Vattenfall.

„Nabízená aktiva představují zajímavou příležitost k rozšíření podnikání ČEZ v sousedícím regionu. V Evropě, kde je uhlí stále stěžejním zdrojem pro pokrytí dodávek energií, má ČEZ rozsáhlé know-how v provozování klasických elektráren i těžby hnědého uhlí, jež poslouží jako přemosťující technologie v přechodu na obnovitelné zdroje,“ uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Dodala, že ČEZ proto podal nezávaznou nabídku na všechna nabízená aktiva, tedy i na vodní elektrárny. „Bližší informace jsou součástí dohody o mlčenlivosti,“ dodala mluvčí.

Předběžnou nabídku na koupi aktiv Vattenfallu dnes poslala také Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem finančníka Pavla Tykače. Zájem o hnědouhelné lomy a návazné elektrárny avizoval také společný podniky Energetického a průmyslového holdingu (EPH) a investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Čtěte také:
Tendr Vattenfallu: Finále za půl roku
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?

Vattenfall chce prodat čtyři hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu více než 8 tisíc megawattů. Zároveň prodává v odděleném tendru východoněmecké elektrárny s výkonem kolem 3 tisíc megawattů. Švédové chtějí prodat elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe and Lippendorf blok R a hnědouhelné lomy Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde.

Šéf švédského státního koncernu Magnus Hall očekává, že Vattenfall dosáhne dohody o prodeji svých hnědouhelných elektráren a lomů v Německu během první poloviny příštího roku.

Podle zdrojů agentury Reuters se o aktiva zajímají rovněž australská investiční skupina Macquarie a německá energetická společnosti Steag, které hodlají představit společnou nabídku. Podle dřívějších odhadů by mohl Vattenfall prodejem německých aktiv získat v přepočtu až 94,5 miliardy korun. Agentura Reuters ale v pátek uvedla, že podle jejích zdrojů byla částka příliš vysoká a celková obchodní hodnota firmy je zhruba 68 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall
Vattenfall chtějí i Němci
Do boje o Vattenfall vstoupil i Tykač