Zájemci čekají, ale uhlí není

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lidé v Česku před zimou marně shánějí uhlí, čekají i týdny. Miloš Huja, který rozváží bílinské uhlí z úpravny Ledvice, serveru iUHLI.cz sdělil, že by týdně dokázal rozvézt více než sto tun, ale momentálně může odebrat jen polovinu.

Podle Huji se situace zhoršila v době, kdy nakládku koupil ČEZ, a vyměnilo se vedení. „Do té doby se na šachtě čekalo ve frontě třeba dvacet hodin. Ale za den jsem si tu jednu poukázku (cca 28 tun) přivezl. Dnes je situace taková, že musíme brát uhlí přes velkoobchody. Takže už se nečeká, ale proto, že nedávají poukázky. Dají mi třeba dvě na týden. Paní mi řekne, já vám nemůžu dát pět poukázek, které potřebujete, protože šachta mi dá jen 30 procent z toho, co mám objednáno,“ posteskl si prodejce uhlí.

Rozhovor s Milošem Hujou čtěte zde

Mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký uvedl, že ČEZ koupil sto procent akcií Severočeských dolů v roce 2007. V rámci majetku Severočeských dolů je i nakládací místo na kamióny, které je součástí Úpravny uhlí Ledvice. „To, že pán dříve čekal 20 hodin na uhlí, nedokážu zhodnotit, ale je pravdou, že se na starém nakládacím místě se v podobných obdobích jaké je dnes, čekalo dlouho. V současné době se na novém nakládacím místě výrazně zlepšilo logistické plánování (například větší zásobníky na násypkách, zvýšená rychlost sypání) a z tohoto důvodu nevznikají fronty,“ vysvětlil Kopecký, podle nějž nakládka v současné době jede na maximální možnosti a je na hranici denních výkonů. „I z těchto důvodu při komunikaci se svými obchodními partnery klademe velký důraz na rovnoměrnost odběru tříděného uhlí během celého roku, aby nevznikaly náhlé převisy poptávky, které násobně převyšují výrobu a následné možnosti nakládky uhlí,“ uzavřel mluvčí.

Huja upozornil také na to, že na šachtě nechtěli zdražovat uhlí, ale zpoplatnili nakládku. Za každou naloženou tunu zaplatí 99 korun bez DPH. „Jenom za to, že mi naloží uhlí. Zvýhodnily se vagony, tam se platí 22 korun bez DPH za tunu. Systém je špatný,“ uvedl prodejce, který například metrák uhlí typu Ořech 2 prodává koncovým spotřebitelům za necelých 300 korun.

Mohlo by vás zajímat:
Uhlí je nedostatkové zboží, lidé čekají týdny