Doba čtení:1 m, 25 s
Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Foto: wikipedia.org Frettie

Americký Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská KHNP, to jsou tři schválení uchazeči, kteří obdrželi bezpečnostní dotazník ohledně dostavby nového jaderného bloku v Dukovanech a také kompletní předběžnou dokumentaci. Nyní mají několik měsíců na vyplnění dotazníků.

Vyplněné dotazníky pak musí odevzdat do konce listopadu a vláda začne rozhodovat, které uchazeče přizve do samotného tendru. „Cílem je hodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, transfer technologií a know-how,“ uvedl pro regionální Deníky mluvčí Čezu Ladislav Kříž.

Čtěte také:
Dukovany: Stát dál počítá s bezpečnostním dotazníkem
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Souběžně probíhá také územní rozhodnutí o umístění jaderného bloku. „Příprava podkladů a dokumentace trvala přes dva roky. Celkem jde o více než třicet tisíc stran dokumentace o váze 250 kilogramů. V rámci přípravy podkladů musel přípravný tým získat více než 900 stanovisek, rozhodnutí, souhlasů. Vše jsme předali Stavebnímu úřadu v Třebíči,“ připomněl mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

V projednávání je také zákon, který stanoví, za jakou cenu bude stát vykupovat elektřinu vyrobenou novým dukovanským blokem. „Po třetím čtení odešel do Senátu, kde o něm budou nadále jednat. Předpokládáme, že se vrátí do Poslanecké sněmovny. Pokud vše půjde dobře, během září by se mohl schválit. Tendr vyvolává nejen politické emoce, ale myslím, že jsme udělali správný krok a díky dotazníku budeme mít i jistotu bezpečnostního charakteru, že jdeme s takto obří investicí správným směrem,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.