Doba čtení:2 m, 5 s
Utah chce kvůli energetické bezpečnosti dál sázet na uhelnou energetiku. Foto: pixabay.com

Zákonodárci amerického státu Utah plánují změnit způsob regulace společnosti Rocky Mountain Power s cílem přimět největšího poskytovatele elektřiny ve státě, aby spaloval uhlí déle. Předseda Sněmovny reprezentantů Utahu Mike Schultz říká, že pokud ostatní západní státy sázejí na čistou energii, Utah by se k tomu neměl přidávat.

Rocky Mountain je součástí šestistátní soustavy PacifiCorp, která se táhne od Oregonu po Wyoming, a zodpovídá se regulačním orgánům ve všech šesti státech. To je stále náročnější, protože Oregon a Kalifornie vyžadují čistší energii, aby se vypořádaly se změnou klimatu, zatímco Utah a Wyoming se více zajímají o nižší cenu energie a udržení svých uhelných dolů v provozu, napsal server sltrib.com.

Pokud existují další státy, které chtějí hazardovat s energetickou budoucností svého státu … jen do toho a nechť tak učiní. My chceme, aby stát Utah zajistil ochranu občanů uvnitř tohoto státu,” řekl předseda Sněmovny reprezentantů Utahu Mike Schultz.

Neuvedl konkrétní informace o tom, jaká bude změna regulace, a dodal, že zákonodárci nejsou proti rozvoji čistých zdrojů energie. „Ve skutečnosti to opravdu podporujeme. Rádi bychom se skutečně podívali na to, jaké jsou možnosti. Ale je třeba si položit otázku, co bude, když odstavíme naši uhelnou energetiku – mimochodem, naše uhelná energetika je jedna z nejčistších na světě,” řekl.

V Americe věří zachytávání uhlíku. Do rozvoje jdou miliardy

Společnost Rocky Mountain v rámci nejnovějšího dvacetiletého integrovaného plánu zdrojů, který zahrnuje také velké množství solární a větrné energie, jakož i baterie a vodní úložiště pro udržení sítě v provozu, když není slunce nebo vítr, posunula termíny uzavření svých dvou uhelných elektráren v okrese Emery na rok 2032. Plán počítá s nahrazením dvou uhelných elektráren menšími jadernými elektrárnami. Celkově plán společnosti Rocky Mountain přináší asi desetkrát více energie, než mohou obě uhelné elektrárny vyrobit.

Schultzovy poznámky předznamenávají legislativní zasedání, na kterém bude energetika v popředí zájmu. Republikánští představitelé ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu prohlásili, že chtějí mít větší kontrolu nad státními dodavateli energie, především nad společností Rocky Mountain, která dodává energii do 80 % území státu.

Republikáni ve Sněmovně reprezentantů chtějí také prosadit jadernou energii jako prioritu, i když způsob, jak toho dosáhnout, zůstává nejasný. Jaderná energie je na národní i světové úrovni považována za čistý zdroj energie, ale není to jednoduché. Regulační překážky způsobily, že se jaderné projekty staví pomalu, a odhady nákladů na jadernou energii jsou mnohem vyšší, než kolik obyvatelé Utahu v současnosti platí za elektřinu.