Zámečník ze šachty zavedl tradici Traktoriády

Díky povrchovému zámečníkovi vodního hospodářství Závodu Útlum – Jih Vladimíru Kuchařovi zdomácněly v Kozlovicích setkání milovníků podomácku vyráběných traktorů.

Na letošní třetí ročník Traktoriády přišlo na louku v lokalitě za Kovářovým lesem okolo tisíce lidí – navzdory dešti, chladu i blátu. „Traktoriáda se stala úžasným tahákem pro návštěvníky. Pro srovnání, jen pár týdnů před ní se tady konal sraz milovníků fi chtlů, tedy starých motocyklů s malým obsahem, na který dorazilo snad padesát lidí,“ popisoval Kuchař, jenž mezi návštěvníky zaregistroval i řadu zaměstnanců staříčské či chlebovické šachty.

Čtěte také:
CAT a Trimble spojí síly
Caterpillar snížil odhad tržeb a zisků

Od soustružníků z mechanické dílny, přes paní z kuchyně až po bývalého rubáňového hlavního předáka Jana Machaně. A také mezi soutěžícími se podle něj jeden horník objevil; v kategorii 4×4 startoval se svým traktůrkem pracovník paskovského výklizu Jozef Krúpa a taky ji vyhrál. „Já zvítězil v kategorii do 1000 ccm. Největším konkurentem mi byl Martin Ondračka z vedlejších Palkovic. Má dvousetpadesátkový motor, já třísetpadesátkový,“ poznamenal pro Měsíčník horník Vladimír Kuchař jezdící na traktůrku jménem Malé Koťátko.

Soutěžících se, jak upřesnil, sjela necelá třicítka, přičemž na prvních místech poslední kategorie – nad 1000 ccm – skončili závodníci ze Skřípova u Opavy, Plzně a Příbrami. „Týden před Traktoriádou jsem měl v práci volno a ani doma mě moc neviděli. Staral jsem se prakticky o všechno související s touto akcí – od zajištění kosení trávy, pomoci hasičů, přes řezání kolíků na vytyčování trati, obstarání bagru pro výkopy překážek až po zajištění jídla, pití a muziky,“ popisoval Kuchař s tím, že už nyní má v hlavě plány na čtvrtý ročník. Bude se konat na stejném místě, druhý týden v červnu 2018.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků