Zaměstnanci ČEZ dostanou přidáno

Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše šlo o nejtěžší kolektivní vyjednávání o růstu mezd za posledních deset let.
Foto: ČEZ

Zaměstnancům energetické společnosti ČEZ porostou mzdy i v letošním roce. Počítá s tím dodatek kolektivní smlouvy, na kterém se vedení firmy dohodlo s odboráři. Uvedl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Dohoda se podle něj týká mateřské společnosti ČEZ, která zaměstnává zhruba 5500 lidí. Celá skupina ČEZ dohromady zaměstnává asi 27 tisíc lidí. Průměrnou mzdu ve firmě společnost nesděluje.

Vedení energetické společnosti ČEZ se dnes dohodlo s odbory, že v letošním roce vzrostou smluvní mzdy o 2,2 procenta a tarifní mzdy zaměstnanců o šest procent,” uvedl Kříž. Upřesnil, že tarifní mzdu dostávají ve společnosti zhruba dvě třetiny zaměstnanců, zbytek jsou mzdy smluvní. Vyjednávání, které bývá obyčejně ukončeno do konce roku, se letos protáhlo.

Čtěte také:
Piráti: Ať ČEZ zveřejňuje smlouvy
Akcionáři ČEZ chtějí valnou hromadu

Máme za sebou nejtěžší kolektivní vyjednávání o růstu mezd za posledních deset let. Začalo v srpnu loňského roku. Energetika má jiný hospodářský cyklus a je na tom hůře než jiné obory. Na druhou stranu současný růst mezd na trhu musíme vnímat. Výsledná dohoda je maximem, co si aktuálně můžeme dovolit,” uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Odbory podle firmy vstupovaly do kolektivního jednání původně s požadavkem na desetiprocentní růst mezd pro tarifní zaměstnance v roce 2018.

Podle dřívějšího vyjádření ČEZ se růst mezd v celé skupině v minulých letech pohyboval v důsledku ekonomické krize a vývoje ceny elektřiny kolem inflace. Byly ale i roky s nulovým růstem, například rok 2010 nebo 2015. Pro loňský rok navýšil ČEZ tarifní mzdy meziročně o pět procent a smluvní mzdy o 2,2 procenta.

Průměrnou mzdu ve firmě společnost nesděluje. Argumentuje tím, že ukazatel nemá vypovídající hodnotu, protože ČEZ zaměstnává lidi z různých oborů a na různých typech pozic. Týdeník Ekonom loni v listopadu uvedl, že na základě jeho výpočtů činila v roce 2016 průměrná měsíční mzda v ČEZ 60 986 korun, meziročně o 7,5 procenta více. Podle portálu Platy.cz činí hrubý měsíční plat v oboru dodávka elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, do kterého ČEZ patří, 31 789 korun včetně odměn. Průměrná mzda v Česku se podle Českého statistického úřadu v loňském třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,8 procenta na 29 050 korun.

K výraznějšímu navýšení mezd v ČR přistoupila loni na podzim energetická skupina Innogy. Ta oznámila, že zvýší všem svým zaměstnancům v Česku v období od roku 2017 do roku 2020 mzdy v průměru o 18 procent. Na upravené kolektivní smlouvě se vedení firmy dohodlo s odbory. Podle týdeníku Ekonom činila v roce 2016 průměrná měsíční mzda v Innogy Česká republika 53 371 korun.

Průměrně nad 40 tisíc korun měsíčně dostávali podle Ekonomu předloni zaměstnanci také v řadě dalších energetických firem. Například u firmy E.ON Česká republika to bylo 48 675 korun, u Pražské energetiky 44 427 korun a u Pražské plynárenské 41 916 korun.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Za tři čtvrtletí loňského roku firma meziročně zvýšila čistý zisk o 13 procent na 16,6 miliardy korun. Provozní výnosy stouply o procento na 146,7 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech