Zastánci uhlí varují před zbrklým útlumem

Společnost Severočeské doly nemá ještě koupené všechny pozemky pro plánovaný posun k dalším zásobám uhlí v lomu Bílina. Foto: Severočeské doly

Zastánci hornictví na Mostecku varují před rychlým útlumem těžby. Upozorňují, že nevyužité uhlí bude chybět a obnovitelné zdroje ani jaderné elektrárny ho nedokážou v příštích letech zcela nahradit.

 „Velmi bedlivě sledujeme situaci v energetice a legislativě. Budeme se snažit dostat do diskuzí o budoucnosti našeho regionu více racionality a zdravého rozumu, ale je to těžké. Zelený virus, který se táhne Evropou, nás jednou zničí,“ řekl Mosteckému deníku člen vedení Hospodářské a sociální rady Mostecka a předseda Okresní hospodářské komory v Mostě Rudolf Jung.

Čtěte také:
V lomu Jiří mají opravený velkostroj KU 800
Japonci začali těžit na mořském dně

Podle něj není státem podporované omezování těžby uhlí dostatečně promyšlené a podceňuje řadu rizik. Například důl ČSA má skončit v roce 2024 a připravit se na zatopení, ale upřednostněný důl Bílina na druhé straně Mostecka nemá ještě koupené všechny pozemky pro plánovaný posun k dalším zásobám uhlí. V horním zákoně přitom chybí možnost vyvlastnění nemovitostí kvůli těžbě.

Těžaři připouštějí, že budoucí zájmové území není celé jejich a s vlastníky pozemků se musí dohodnout. „Pracujeme na tom,“ sdělil mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. Důl Bílina bude těžit do roku 2030 na svém území, ale úřední souhlas k těžbě v okolí nedostane, pokud si sousední parcely nezajistí. „Teď jsme v procesu, kdy připravujeme vše pro to, abychom získali povolení k hornické činnosti do roku 2035,“ uvedl Kopecký.

Podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by majetkoprávní vypořádání pozemků bylo překážkou a nepovedlo se. Tuto šachtu by pak ale čekalo ve vzdálenější budoucnosti jednání s majiteli dalších neobydlených prostor. Firma totiž chce v dolování pokračovat i po roce 2035, kdy budou na uzavřeném lomu ČSA pokračovat už jen rekultivační práce.

Desítky odborníků, podnikatelů a politiků budou o tematice jednat za dva týdny na Energetickém fóru v Ústí nad Labem, jehož hlavním tématem je letos energetická bezpečnost.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic