Zastavení Dětmarovic vyjde ČEZ na 10 milionů denně

Elektrárna dodává teplo do Bohumína a Orlové na Karvinsku. Foto: ČEZ

ČEZ musel kvůli požáru zastavit provoz v černouhelné elektrárně Dětmarovice. Ztráta může činit až deset milionů korun denně.

Při obvyklém tříčtvrtinovém využití kapacity elektrárny, ceně silové elektřiny okolo 31 CZK/MWh a kurzu koruny k euru 26,05 by ztráta z denní výroby Dětmarovic mohla přesáhnout 10 milionů korun, tedy asi 300 milionů za měsíc. Pro server Roklen24.cz to uvedl to Richard Miřátský z Komerční banky.

Čtěte také:
Návštěvníci elektrárny Dětmarovice pomáhali pohybem
Popílek z elektráren lze využít na podlahy

„Předpokládáme, že společnost je dostatečně pojištěna jak na škody způsobené požárem, tak na ušlý zisk. Plnění z pojistných událostí se však většinou počítá v řádech měsíců až let a delší odstávka Dětmarovic by tak mohla v krátkodobém horizontu negativně ovlivnit hospodářské výsledky společnosti a cenu jejích akcií. Ztrátu by mohla společnost zmírnit zvýšením výroby v ostatních zdrojích ve svém portfoliu,“ dodal Miřátský.

Elektrárnu provozuje společnost ČEZ. Její mluvčí Marie Pásková v pátek uvedla, že škodu bude možné vyčíslit nejdříve příští týden. Elektrárna dodává teplo do Bohumína a Orlové na Karvinsku. K jejich zásobování firma musí použít náhradní zdroje, dodávky by ale neměly být ohroženy.

Tepelná elektrárna Dětmarovice je v provozu od roku 1975. S výkonem 800 megawattů je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku.

Mohlo by vás zajímat:
Německá Energiewende ohrožuje chudé
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
VIDEO: Výbuch srazil giganta na kolena