Doba čtení:53 s
Zatmění Slunce. Ilustrační foto: Imagio.cz

Zatmění Slunce, které nastane letos 20. března, bude mít významný vliv na výrobu německých solárních elektráren. Podle portálu tzb-info.cz to ukázala studie německé univerzity Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin.

Úroveň slunečního záření na jihu Německa poklesne až o 65 procent a na severu až o 80 procent. Výroba solárních elektráren se pak sníží zhruba o dvě třetiny během přibližně jedné hodiny a následně opět během hodiny vzroste na obvyklou úroveň. Změny jsou změny sice významné, ale dobře předvídatelné a zvládnutelné, ukázala studie.

V absolutních hodnotách pokles závisí na aktuálním počasí. Za ideálního počasí může výkon fotovoltaických elektráren klesnout o více než deset gigawattů rychlostí až 270 MW/h a následně vzrůst o více než 15 GW rychlostí, která se v extrému bude pohybovat kolem 350 MW/h. Při velmi zatažené obloze však bude pokles zanedbatelný, a to pouhé dva gigawatty.

Na zatmění Slunce se intenzivně připravuje společnost ČEPS, která zajišťuje na území České republiky spolehlivý provoz elektroenergetické přenosové soustavy.