Doba čtení:1 m, 28 s
Megawatthodina elektřiny s dodávkou příští rok stojí v současnosti 194 eur, na rok 2024 pak 141 eur, na další rok 120 eur. Foto. pixabay.com

Ceny energií na další roky jsou na nových rekordech. Dodavatelé letos platí za elektřinu na následující rok trojnásobek toho, co platili loni. U plynu je to dokonce čtyřnásobek. To se nakonec odrazí i ve fakturách domácností.

Megawatthodina elektřiny s dodávkou příští rok stojí v současnosti 194 eur, na rok 2024 pak 141 eur, na další rok 120 eur. Rozjely se i prodeje na rok 2026 za 105 eur. Normální ceny v posledních letech byly v rozmezí mezi 30 a 50 eury. U plynu je nárůst ještě dramatičtější. Dodávka na příští rok se nyní prodává za 93 eur a za 69 eur na rok 2024. Běžné ceny posledních let se pohybovaly mezi 15 a 20 eury, napsaly Lidové noviny.

Problém je to pro desítky tisíc českých domácností, kterým měsíčně končí fixované ceny z minulosti. Ty se tak ocitají na trhu, kde o nové zákazníky nikdo moc nestojí. Pokud ano, tak nabízí i násobně vyšší ceny elektřiny, než bylo v minulosti zvykem.

Munzar: Odchod od uhlí v roce 2033 je nyní nereálný

„Poslední nárůst cen energií je reakcí trhu na riziko zastavení dodávek ruského zemního plynu. Pokud toto riziko pomine nebo se aspoň sníží, tak jistě dojde k výraznému poklesu cen,“ uvedl šéf Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Problém roste i se strategickými zásobami plynu, přesněji s nejistotou, že bude mít Česko plné zásobníky, a to by mohlo trhy aspoň částečně uklidnit. Stát chce, aby více plynu držely soukromé společnosti, pro ty je ale při stávajících cenách problém zásoby ufinancovat. Každá další nejistota zvedá ceny ještě výš.