Doba čtení:1 m, 43 s
Nejnověji report o vztahu firmy k životnímu a sociálnímu prostředí vydal například provozovatel obchodů s potravinami Albert. Tým lidí na něm pracoval devět měsíců. Foto: wikipedia.org

Firmy začínají zjišťovat, kolik je stát budou pravidelné reporty, jak přispívají k ochraně klimatu, šetření životního prostředí, nebo vykazování nediskriminačního přístupu k zaměstnancům. Takzvané ESG (Environmental, Social and Corporate Governance) bude od začátku příštího roku pro celou řadu společností povinné.

Pro firmy půjde o další nemalou byrokratickou zátěž. „Opatření přibývá a s tím nám přibývá úředníků, právníků a dalších lidí. To samé je s blížící se povinnou agendou finančního výkaznictví ESG. My už dnes máme nějaké nižší desítky zaměstnanců, kteří se tomu věnují a kteří tuto agendu připravují,“ citoval server idnes.cz slova, která uvedl na nedávné konferenci člen představenstva Metrostavu Jaroslav Heran. Mluvčí firmy Radim Mana doplnil, že kromě toho si ještě Metrostav musel najmout externí poradce.

Budou mít zelené pohádky dobrý konec?

Patnáct ekologů a dalších specialistů se problematice věnuje například na Letišti Praha, které má přímo zřízenou organizační jednotku Životního prostředí, udržitelnosti a ESG. Jen při započtení mzdových nákladů a odvodů tak letiště problematika ESG výkaznictví stojí ročně kolem deseti milionů korun.

A podobně je to i u dalších firem. Nejnověji report o vztahu firmy k životnímu a sociálnímu prostředí vydal například provozovatel obchodů s potravinami Albert.

„Report vznikal od začátku roku, kdy jsme získali data, tedy se bavíme o práci na osm až devět měsíců,“ uvedla konzultantka firmy pro PR a oblast udržitelnosti Barbora Vanko.

Některé firmy si reporting nechají udělat na klíč. Ani to však nebude jednoduchá a už vůbec ne levná záležitost. Poradenská společnost PwC ji vyčíslila na statisíce u malých firem až jednotky milionů u velkých společností.

Brusel se novou povinností snaží bojovat proti tzv. Greenwashingu. „Změny se budou týkat obecných tvrzení jako „zelený“, „přátelský k přírodě“, „biologicky odbouratelný“ nebo „uhlíkově neutrální“, které budou muset být nově vždy podložené reálnými daty a excelentními výsledky v oblasti dopadu na životní prostředí,“ uvedl Zdeněk Kovář, mluvčí Plzeňského Prazdroje.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa