Zelení a další bojují za zachování limitů

Doba čtení:1 m, 20 s

Senátor Libor Michálek a předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová. Foto: iUHLI.cz

Strana zelených se ve čtvrtek 11. června na dvou desítkách míst po celé republice zapojí do občanské iniciativy na podporu Horního Jiřetína a dalších severočeských obcí v jejich boji za zachování územních limitů těžby hnědého uhlí.

Happeningy se uskuteční v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni i dalších městech. K obdobné akci se zelení připojili už v únoru. Mluvčí kampaně Limity jsme my Petra Němcová uvedla, že organizátorům akce prý nejde o to, připravit horníky o práci. Napsala to v otevřeném dopise zaměstnancům lomu ČSA.

Úřad práce se už ale připravuje na možnost ukončení těžby na lomu ČSA. Podle tohoto scénáře by v roce 2023 bylo v evidenci nezaměstnaných o 5300 lidí více než letos. Byl by to přímý důsledek útlumu těžby. Nejhorší situace by s největší pravděpodobností byla na Mostecku.

Při projednávání novely horního zákona ministři koncem května řešili vznik sociálního fondu pro horníky. Peníze měly být použity na boj s nezaměstnaností v regionech v době, kdy bude těžba utlumena. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to ale odmítl.

Ministerstvo průmyslu zpracovalo čtyři varianty, jak s limity naložit. Vedle úplného prolomení či naopak úplného zachování je ve hře prolomení limitů v dole Bílina, kde těží Severočeské doly vlastněné polostátní firmou ČEZ a další variantou je návrh ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) na posunutí limitů v dole ČSA, kde těží Severní energetická. To by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně.

Mohlo by Vás zajímat:

Vláda by měla o limitech rozhodnout po výjezdním zasedání na podzim