Zelený pokrok nebo černá díra na peníze?

glosa-iuhli-800x600Energetika se mění. To je fakt, který nelze zpochybnit. Stále více se do popředí dostávají obnovitelné zdroje energie a nejrůznější nové technologie, což je samo o sobě v pořádku. Ovšem tato energetická revoluce se odehrává v atmosféře, která je nebezpečná.

Ve sci-fi literatuře a filmech se často objevuje téma nebezpečí technologického pokroku. Většinou jde o varování, že nejrůznější roboti a další technologicky vyspělé stroje se jednou obrátí proti těm, kdo je vymysleli, tedy lidem. V případě energetické revoluce nám to hrozí také, i když trochu jinak.

Představa, že se zblázní větrné elektrárny a vyrazí pustošit města, by se mohla uplatnit možná tak v hodně ujetém komiksu. Mnohem blíže realitě ovšem je, že se lidstvo kvůli hysterickému boji proti změně klimatu začne propadat do chudoby. Autor, který by se rozhodl toto téma zpracovat, by našel celou řadu reálných podkladů.

Čtěte také:
Pouštní energetická iluze se rozplynula
Polsko omezí větrníky, investice půjdou do uhlí

Velké evropské energetické firmy vykazují miliardové ztráty, ve Spojených státech amerických krachují těžaři zaměstnávající desetitisíce lidí, Němci platí kvůli podpoře obnovitelných zdrojů až trojnásobek ceny elektřiny na burze, čeští daňoví poplatníci zaplatí za solární boom do roku 2030 neuvěřitelný bilion korun, a takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Aby byla knížka pro čtenáře přitažlivější, může autor přidat třeba zajímavé nápady. Jedním z nich byl projekt Desertec, jehož cílem bylo vytvořit na Sahaře gigantické solární elektrárny, které by zásobovaly elektřinou Evropu. Investice měla dosáhnout částky 400 miliard euro. Projekt se ukázal být nesmyslným a sesypal se.

Ovšem obdobných nápadů je celá řada a do spousty z nich se peníze reálně doslova sypou po hrstech. Vypadá to, jako by kouzelné heslo „boj proti změně klimatu“ zatemňoval rozum a ekonomickou zodpovědnost. Namísto realistického uvažování a rozhodování na základě poměru ceny a výkonu, jsme svědky honby za pofiderními cíli typu „snížíme teplotu planety o dva stupně celsia“. Ať to stojí, co to stojí.

To vše se navíc děje selektivně, protože například země jako Čína a Indie si jdou svou vlastní cestou. Jinými slovy Evropané platí krvavé peníze, ale na globálním znečištění ovzduší se to projeví asi stejně, jako zákaz konzumace alkoholu v Aši na české spotřebě piva.

Přesto nám je tato ekologická mantra vtloukána do hlavy ekologickými aktivisty a řadou politiků doslova každý den. Těžko říct, kolik z nich skutečně věří ve správnost svého počínání, a kolika je výsledek ukradený, protože část zmíněných miliard na boj proti změně klimatu končí v jejich kapsách. Vlastně si nejsem jist, zda jsem dal námět autorům sci-fi povídek, nebo spíš krimi románů.

Mohlo by vás zajímat:
Chcete důl? V Americe ho dostanete zdarma
Šokující zvrat. Miliardář Soros investuje do uhlí
Druhý největší americký těžař zbankrotoval