Přechod Německa od jádra a fosilních zdrojů k obnovitelným zdrojům energie způsobuje, že spotřebitelé platí stále více za své účty za elektřinu. Nyní dochází k dalšímu zdražení v průměru o více než 8 procent. Rostou zejména náklady na přenosovou síť elektřiny.
Základní tarify zvyšuje většina poskytovatelů energie v Německu. Pro domácnost se potřebou čtyř tisíc kilowatthodin to znamená vyšší roční náklady o sto eur (2500 korun). Zvýšení se týká zejména zákazníků v Severním Porýní – Vestfálsku, Dolním Sasku, Bádensku-Württembersku a Hamburku, napsal server Euro.cz.
Čtěte také:
Aktivisté obléhali německou elektrárnu Datteln 4
Aktivisté zranili policisty
Společnost E.ON zdůraznila, že tlak na růst cen je na německém trhu enormní a již nebylo možné mu odolávat. V některých regionech firma podle Verifoxu zdražuje až o 12 procent.
Za zdražováním stojí zejména rostoucí náklady na budování robustnější přenosové sítě ze severu Německa, kde vyrábí proud větrné turbíny na moři, na jih země. V Bádensku-Württembersku a Bavorsku je zastoupen ve velké míře například automobilový průmysl.
Síťové poplatky se pro konečné spotřebitele neustále zvyšují a tvoří asi čtvrtinu ceny za elektřinu. Od roku 2009 rostly tyto poplatky o 25 procent a jsou třetí nejvyšší ze zemích EU. Občanské iniciativy na jihu Německa si stěžují, že výstavba nových podzemních tras je příliš drahá a většinu nákladů zaplatí v konečném důsledku maloobchodní zákazníci, nikoliv průmysl.
Týdeník Der Spiegel kritizuje také vládní plán odpojování uhelných elektráren jako neefektivní a příliš drahý.
Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje