Doba čtení:2 m, 12 s
Lom ČSA. Foto: Severní energetická

Prezident Miloš Zeman dnes spolumajiteli Severní energetické Janu Dienstlovi navrhl, aby nečekal na rozhodnutí vlády o limitech a začal s obyvateli Horního Jiřetína vyjednávat o přestěhování. Firma by si tak vytvořila časovou rezervu. Zeman, který úplné prolomení limitů podporuje, to řekl na setkání s horníky Severní energetické.

Zeman vzpomněl řadu českých měst a vesnic, které skončily na dně přehradních nádrží. Například městečko Zahrádka kvůli nádrži Želivka, protože bylo potřeba zásobovat vodou Prahu. Zmínil Američany, kteří když mají výhodnější pracovní příležitost, přestěhují se klidně z východu na západ nebo naopak.

„Ano, politika je rozhodování mezi větším a menším zlem. Ten pocit domova je to menší zlo. Já uznávám, že je to zlo, ale postavme proti tomu energetickou bezpečnost. Uvědomme si, že tady rozhodujeme o rezortu, který je daleko delší než čtyřleté funkční období našich politiků,“ řekl prezident.

„A počítejme s tím, že pokud elektřinu neexportujeme, což je nevím proč považováno za nedostatek, třebaže česká ekonomika je na exportu závislá ve všech komoditách. A elektřina je komodita jako každá jiná,“ upozornil prezident. Dodal, že čistý zisk z exportu elektřiny je 4,2 miliardy korun. To znamená, že elektřina se nevyváží pod cenou jako ztrátová komodita, ale jako výhodná komodita pro národní hospodářství.

Ministerstvo průmyslu zpracovalo pro novou surovinovou politiku státu čtyři možnosti – vedle úplného prolomení limitů jejich úplné zachování a také prolomení jen v dole Bílina, kde by to neohrozilo žádná lidská sídla. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) chce ale na jednání vlády prosazovat variantu posunutí limitů v dole Bílina a částečného prolomení v dole ČSA, která by znamenala zbourání zhruba 170 domů v Horním Jiřetíně.

Prezident připomněl důvody k další těžbě uhlí v regionu. „Vezměme do ruky kalkulačku a počítejme. Počítejme zásoby uhlí, které by se zde mohlo těžit. Počítejme jeho výhřevnost. Počítejme počet zaměstnanců, kteří by přišli o práci včetně navazujících profesí. Ale také počítejme s tím, že z hnědého uhlí svítí každá druhá žárovka v naší republice,“ uvedl prezident v hornické jídelně na dole ČSA.

O limitech jednala v pondělí tripartita, na žádné ze čtyř variant prolomení limitů těžby hnědého uhlí se neshodla. Do konce června chce zprávu o sociálních, ekonomických a bezpečnostních dopadech jednotlivých možností. Pak se k jednání vrátí. Vláda by tak o limitech měla rozhodnout v létě. Za prolomení limitů demonstrovalo minulý týden v Praze na 700 horníků.

Proti prolomení limitů je ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého je v současné době je strašně moc uhlí používáno na výrobu elektřiny, která se exportuje z ČR. Proti bourání domů se již dříve vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa