Zima způsobila Francii energetický problém

Zavedení uhlíkové daně by ohrozilo až 5 tisíc pracovních míst. Foto: wikipedia.org Wladyslaw

Francie byla v lednu už druhý měsíc po sobě čistým dovozcem elektřiny. Foto: wikipedia.org Wladyslaw

Francie byla v lednu už druhý měsíc po sobě čistým dovozcem elektřiny. Důvodem bylo pokračující chladné počasí, které 20. ledna vyústilo v nejvyšší zatížení soustavy od února 2012, a nízká výroba jaderných a vodních elektráren.

Podle francouzského provozovatele přenosové soustavy RTE dosáhl v lednu čistý import elektřiny (tj. rozdíl mezi celkovým importem a celkovým exportem elektřiny) 0,95 TWh. Podle Reuters byla lednová výroba jaderných elektráren meziročně nižší o 2,6 procenta. Nejnižší úroveň hladin v nádržích vodních elektráren za posledních 10 let znamenala meziroční snížení výroby elektřiny z těchto zdrojů o 8,1 procenta, uvedl serveroenergetice.cz.

Čtěte také:
Francie zavře uhelné elektrárny do roku 2023
Francie nezavede daň pro uhelné elektrárny

Situaci zachraňovaly plynové a uhelné zdroje

RTE uvedlo, že špičkové zatížení soustavy dosáhlo 20. ledna 94,2 GW, což je nejvyšší hodnota od února 2012. O kompenzování nižšího výkonu jaderných a vodních elektráren se z velké části postaraly plynové a uhelné elektrárny, jejichž výroba rostla stabilně již od května a v lednu dosáhla 8,3 TWh, což je největší měsíční výroba od února 2012. Výroba elektřiny ve větrných elektrárnách v lednu meziročně klesla o 29 procent, výroba solárních elektráren vzrostla o 38 procent.

Mohlo by vás zajímat:
V Austrálii hoří uhlí už 6000 let
Indové mají povolení těžit v Austrálii
Rio Tinto dá miliardy na těžbu bauxitu