Zisk ČEZ analytiky překvapil

graf_compressed

Hospodářské výsledky energetické společnosti ČEZ za letošní první pololetí přinesly pozitivní i mírně negativní překvapení. Shodli se na tom analytici, které oslovil server iUHLI.cz. Výsledky mírně překonaly jejich odhady.

Čistý zisk  ČEZ meziročně v pololetí klesl o 11 procent na 15,4 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně klesl na 35,5 miliardy korun.

„Pozitivně hodnotíme překvapivé tržby i vyšší než očekávaný čistý zisk, avšak nárůst nákladů na nákup energie a související služby a tím i nižší provozní marže způsobily, že provozní zisk EBITDA laťku trhu nepřeskočil. Společnost tak přistoupila ke snížení výhledu na zbytek roku a z původně očekávaných 70 miliard nyní vidí realističtější výši celoročního provozního zisku EBITDA na úrovni 68 miliard korun,“ uvedla analytička skupiny Roklen Lenka Dvořáková Švejdová.

Dodala, že snížení výhledu na této úrovni může být vnímáno spíše negativně. “Z našeho pohledu však převažuje fakt, že společnost ČEZ potvrdila cíl letošního čistého zisku na úrovni 27 miliard Kč, který je klíčový pro výplatu případné dividendy. Vzhledem k dnešním výsledkům i potvrzení celoroční výše čistého zisku tak potvrzujeme naši očekávanou dividendu ve výši 40 Kč na akcii, což je pro akcionáře stále velmi lákavá odměna,“ doplnila analytička.

Čtěte také: Zisk ČEZ v pololetí klesl na 15,4 miliardy

Důvodem snížení cíle provozního zisku EBITDA je podle analytika J&T Bank Bohumila Trampoty odložení spuštění uhelné elektrárny Ledvice a delší odstávka jaderné elektrárny Temelín. „Důležité ale je, že to jsou skutečnosti, které neočekáváme, že by se měly opakovat. Ještě důležitější je, že výhled na čistý zisk je zachován,“ míní Trampota.

Analytik Petr Hlinomaz uvedl, že ČEZ v tomto roce nasadil proti nižším realizačním cenám své vyrobené elektřiny zbraň v podobě větší výroby a vyšších prodejů elektřiny. A tato strategie mu vychází, jeho pololetní tržby meziročně vzrostly. Zvýšily se díky růstu prodeje elektřiny, plynu i tepla meziročně o procento na 102,9 miliardy korun.

„Aktuální teplé a suché počasí se pravděpodobně projeví až ve výsledcích třetího čtvrtletí. V kombinaci s růstem ekonomiky může o něco navýšit celkovou spotřebu elektřiny v Česku. Současně by nemělo ohrozit výrobu a dodávky elektřiny z ČEZu, protože výrobní portfolio společnosti je dostatečně diverzifikované a není závislé jen na vodních zdrojích,“ doplnil Hlinomaz.

Mohlo by vás zajímat:
Šéf ČEZ: Vattenfall nás zajímá
Posílí český zájem o německé uhlí?
Babiš nechce odměnit vedení ČEZ