Zisk Sokolovské uhelné snižují povolenky

Když Sokolovská uhelná přebírala od ČEZ Elektrárnu v Tisové, tak zpracovávala 1,4 milionu tun uhlí. Letošní podnikatelský záměr počítá se zpracováním pouze 600 tisíc tun. Foto: ČEZ

Sokolovská uhelná (SU) podle předběžných výsledků hospodaření očekává za loňský rok při výnosech necelých sedm miliard korun zisk ve výši zhruba čtvrt miliardy korun. Meziroční propad způsobilo hlavně zdražení emisních povolenek.

Firma přitom jako největší zaměstnavatel Karlovarského kraje provádí opatření v nákladové oblasti, zejména ve změnách struktury. „Přestože děláme tyto dosti drsné operace uvnitř firmy, tak budeme rádi na letošní rok, že se dostaneme podle podnikatelského záměru na zisk ve výši 250 milionů korun, a příští rok je to už jen černá nula,“ uvedl pro Právo spolumajitel a předseda dozorčí rady SU František Štěpánek. „Je to dáno především tím, co se událo v oblasti emisních povolenek,“ dodal s tím, že ceny emisních povolenek v posledních letech vzrostly zhruba čtyřikrát na současných asi 600 korun za kus.

Čtěte také:
Kraj chce peníze z emisních povolenek
Sokolovská uhelná vyrobí elektřinu z dehtových kalů

SU má zpracovaný podnikatelský výhled do roku 2021. Za loňský rok zaplatí firma 1,135 miliardy za emisní povolenky, jednu a čtvrt miliardy v roce letošním, a to jen díky tomu, že si koupila dopředu levnější povolenky. Přes dvě miliardy pak v roce 2020 a skoro 2,55 miliardy korun v roce 2021. „Když tohle sečtu, tak to dělá téměř osm miliard korun,“ uvedl Štěpánek. „Potřebujeme něco přes čtyři miliony povolenek ročně, abychom fungovali v plném režimu,“ dodal.

Do budoucna chystá firma hledání dalších výnosů a úsporných opatření. „Máme připravená i radikálnější řešení. Podle toho, jak se bude ta věc vyvíjet, tak k tomu prostě přikročíme,“ poznamenal. Například předloni, když SU přebírala od ČEZ Elektrárnu v Tisové, tak zpracovávala 1,4 milionu tun uhlí. „V letošním roce máme v podnikatelském záměru zpracovat pouze 600 tisíc tun, takže tam už nějaké kroky děláme, protože ne všechno je ekonomicky dál udržitelné,“ prozradil Štěpánek.

Základním kamenem do budoucna je podle předsedy dozorčí rady SU zajištění tepla, které firma zajišťuje v současné době pro asi 45 tisíc domácností. Ostatní provozy je podle Štěpánka možné provozně optimalizovat.

Na Sokolovsku je řádově asi 15 tisíc lidí přímo napojených s živobytím na těžbu a zpracování uhlí. Proto Štěpánek navrhuje, aby stát vrátil do regionu platby nebo jejich část za povolenky zpět a aby byly použity na vznik nových pracovních míst s budoucností a odpovídající mzdou. Díky tomu by mohla plynule proběhnout restrukturalizace regionu s útlumem těžby bez sociálních dopadů.

Mohlo by vás zajímat:
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj