Zkrachový Westinghouse koupí Brookfield

Westinghouse se mimo jiné podílel na výstavbě prvních dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín a do roku 2010 do ní dodával palivo.. Foto: CĚZ

Investiční společnost Brookfield Business Partners koupí za 4,6 miliardy USD (97,2 miliardy Kč) od japonské Toshiby její americkou jadernou divizi Westinghouse Electric. Westinghouse loni v březnu vyhlásil bankrot.

Firma se mimo jiné podílela na výstavbě prvních dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín a do roku 2010 do ní dodávala palivo.

Čtěte také:
Rakušané chtějí kontrolovat české jaderné elektrárny
Elektřina je u nás teď dražší než v Německu

Transakce nezahrnuje hotovost, její součástí je ale převzetí různých závazků v oblasti penzí, životního pojištění a provozu. Dohoda by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí, nejprve ji ale musí schválit bankrotový soud, uvedla dnes agentura Reuters.

Westinghouse se dostal do problémů kvůli překročení rozpočtu dvou jaderných projektů v USA. Auditoři navíc zpochybnili způsob, jakým podnik zaúčtoval převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron (CB&I).

Toshiba převzala Westinghouse v roce 2006 a z jaderné energie pak učinila významnou část svého podnikání. V březnu 2011 ale přišla jaderná katastrofa v japonské elektrárně Fukušima. Jedním z jejích důsledků byl růst nákladů v této sféře kvůli zvýšeným nárokům na bezpečnost a odklon od jaderné energetiky.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků