Zlevní energie? Tykač s Michlem se vsadili o pivo

Podle miliardáře Pavla Tykače zůstanou ceny energií i v příštích měsících vysoké. Foto: 7energy.com

Energie jsou mimořádně drahé. Miliony lidí ohrožuje energetická chudoba, v ekonomických problémech jsou tisíce firem, krachují i dodavatelé energií. Klíčovou otázkou je, zda energie zlevní. Odpověď se ale nehledá lehce. Názory se velmi různí.

Nejednotní jsou v ní například energetický miliardář a majitel Sev.en Energy Pavel Tykač a člen bankovní rady ČNB Aleš Michl, kteří se setkali v jednom z panelů konference Forbes Lepší Česko.

Čtěte také:
Blackout přijde. Otázkou je pouze kdy
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

„To určitě ne. Jelikož jsem se podíval na zprávy z médií o plynovodu Nordstream 2, tak to jen tak nebude,“ uvedl Pavel Tykač na dotaz, zdali se v následujícím půlroce dočkáme levnějších energií.

Aleš Michl naopak věří, že k poklesu v horizontu několika měsíců dojde. „Ekonomiky šly z extrému do extrému. Lockdowny, továrny stály, to pak přineslo totální poptávku po všem. Ekonomika teď prochází úzkým hrdlem vyšších cen, kterým se musí protlačit,“ vysvětloval Michl, podle nějž by makroekonomicky měly ceny energií po zimě spadnout.

S tím ovšem Tykač nesouhlasil a v odpovědi na tuto otázku se nakonec rozešli se sázkou o malé pivo. Vyhraje ten, jehož pravda se po zimě ukáže.

Tykač se na konferenci vyjádřil také k situací na trhu, kde dochází k tomu, že se investoři a banky odvracejí od financování fosilních projektů směrem k těm zeleným. „Z pokrytectví velkých bank jsem otrávený,“ prohlásil Tykač směrem k bankovním domům, které už Sev.en Energy na uhelné projekty nepůjčí.  „Jde o odraz postoje bank. Ale chápu, že to je méně obvyklé řešení,“ odpověděl Tykač dotaz na konferenci, zda v poslední době navyšuje svůj podíl v Monetě za účelem toho, aby se alespoň částečně dostal k bankovnímu financování, které by potřeboval například pro modernizaci elektráren s cílem snižovat emise.