Zlínský kraj dá letos na kotle 180 milionů

Na jaře kraj rozdělí 30 milionů, které zbyly z prvního kola výzvy. Foto: kr-zlinsky.cz

Zlínský kraj rozdělí letos na výměnu starých kotlů za nové asi 180 milionů korun. Na jaře úřad uvolní 30 milionů korun, které zbyly z prvního kola výzvy.

Na podzim by pak v druhém kole mělo jít o 150 milionů korun, řekl to krajský radní Jan Pijáček (ODS).Tři desítky milionů korun rozdělované na jaře jsou podle něj určeny jen na obnovitelné zdroje, tedy kotle na biomasu a peletky a tepelná čerpadla.

Čtěte také:
Topolánek: Konec uhlí je v nedohlednu
Úřady mohou kontrolovat kotle v domácnostech

Dnes máme 1209 ‚živých‘ smluv z minulé výzvy, z toho 727 bylo už proplaceno, lidé už mají peníze na účtech. U 127 teď probíhá kontrola a následně budou proplaceny. Do konce ledna má čas 355 posledních žadatelů, kteří mohou podat vyúčtování a žádost o proplacení prostředků,“ uvedl Pijáček. Odotace na výměnu kotlů byl v kraji velký zájem, rozdělilo se 148 milionů korun.

Do roku 2020 by se v kraji i republice měly uskutečnit tři etapy takzvaných kotlíkových dotací. V kraji by mělo být rozděleno dohromady asi 450 milionů korun. V republice byly v první vlně určeny na výměnu kotlů tři miliardy korun z evropských peněz. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100 000 kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště