Změní posudek Klausovy vlády kauzu MUS?

Prodej 46 procent akcií MUS schválila v roce 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. Foto: hrad.cz

V soudním procesu s bývalými představiteli Mostecké uhelné společnosti se advokáti nově snaží dokázat nevinu svých klientů vládním posudkem z roku 1997, tedy z doby kabinetu Václava Klause (ODS).

Ministerstva financí a průmyslu tehdy ve svém posudku stanovila téměř stejnou cenu za 46procentní státní podíl v MUS, za jakou byl prodán v roce 1999. Advokáti z toho vyvozují, že se nestala škoda, uvedl server E15.cz.

Čtěte také:
Před 20 lety prodala vláda akcie MUS
Podle Koláčka nebyl v kauze MUS nikdo okraden

Rezorty financí a průmyslu předložily v červenci 1997 společný podklad pro jednání vládní privatizační komise. Dokument, jehož kopii má deník E15 k dispozici, stanovuje cenu státního podílu v MUS na 647 milionů korun.

Tuto částku tvořil plánovaný prodej deseti procent akcií manažerům a výnos z předpokládaného prodeje zbývajícího podílu strategickému investorovi. V roce 1999 vláda Miloše Zemana (ČSSD) prodala 46procentní státní podíl za zhruba 650 milionů korun.

„Prováděné důkazy stále silněji vyvracejí teorii obžaloby o spáchání podvodu na stát. Z pohledu obhajoby je provedení těchto důkazů zásadním obratem v celé kauze a je nepochopitelné, že tento spis nebyl sdílen se švýcarskou prokuraturou v rámci tamního vyšetřování a soudu,“ uvedla Katarína Kožiak, právní zástupkyně Marka Čmejly. „Jsem přesvědčena, že tyto listiny ve spojení s dalšími důkazy mohly zásadně ovlivnit rozhodnutí švýcarského soudu ve prospěch obžalovaných,“ dodala.

Obžaloba tvrzení o škodě způsobené státu opírá mimo jiné o datum, kdy se skupině manažerů MUS v čele s Antonínem Koláčkem podařilo ve skrytu za firmami vystupujícími v roli zahraničních investorů získat v MUS většinu. To se mělo stát nejpozději v květnu 1998. Po získání majority měli podle obchodního zákoníku předložit státu nabídku na odkup zbývajícího podílu. „O tomto stavu museli obvinění vědět a jeho skrytí před ostatními akcionáři i veřejností bylo zjevně jejich záměrem,“ uvádí obžaloba. Součástí povinné nabídky odkupu v roce 1998 by totiž podle státního zastupitelství byla zcela jiná cena než o rok později – konkrétně 615 korun za akcii v roce 1998 versus 128 korun za akcii v roce 1999. Obžalovaní ale trvají na tom, že vše bylo v pořádku.

Prodej 46 procent akcií MUS schválila v roce 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. Společnost Investenergy podle obžaloby zaplatila za podíl penězi, které pocházely přímo z MUS, odkud je předtím údajně vyvedla pětice obžalovaných. Manažeři tím podle obžaloby způsobili státu škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Ti to však popírají. Ve švýcarské větvi případu tamní justice odsoudila šest lidí.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo