Doba čtení:2 m, 19 s
Strakonická teplárna vytápí 7000 domácností a desítky firem. Foto: tst.cz

Teplárna Strakonice má nového předsedu představenstva. Stal se jím Pavel Hřídel (49), který v teplárně působí od loňského prosince a pracuje ve firmě Filtration Group.

Nahradil tak starostu města Břetislava Hrdličku (Strakonická Veřejnost), který jako předseda představenstva rezignoval. Hřídel byl pověřen i řízením teplárny. Pozice ředitele teplárny, na kterou 2. ledna po půl roce ve funkci rezignoval Josef Eigner, zůstává neobsazená.

Čtěte také:
Zákazníci innogy si připlatí za plyn
Vyplatí se fixovat cenu energií?

Společnost, v níž má město 77,3 procenta akcií, vytápí 7000 domácností a desítky firem. Hřídel byl do představenstva kooptován 3. prosince 2018. Nyní byl kooptován další nový člen představenstva Tomáš Přibyl. Hřídel bude mít na starosti obchodní a technickou část firmy, Přibyl ekonomické a obchodní vztahy s dodavateli a odběrateli, finance člen představenstva Pavel Mareš. Představenstvo bude jednat o dalších krocích s dozorčí radou.

Jsme tři profesionálové. Filtration Group dodává do všech možných provozů, mimo jiné i do teplárenství. Mám povědomí o tom, jakým způsobem funguje teplárna. Na druhé straně, domnívám se, že nemusím umět přikládat do kotle, já bych měl umět řídit tu společnost,“ řekl Hřídel.

Eigner, bývalý zastupitel za ČSSD, podle serveru iDNES.cz kolem Vánoc rezignoval na členství v představenstvu a 2. ledna složil i funkci ředitele. Jako ředitel působil půl roku, v podniku pracoval 13 let.

Teplárna Strakonice před koncem roku na webu oznámila, že cena tepla vzroste o 27 procent. Nakonec zdraží jen o 2,5 procenta. „Byl to konflikt koncepcí, kdy pan Eigner prosazoval zvýšení o třicet procent, to by bylo naprosto likvidační,“ řekl Hřídel s tím, že do dvou let by firma zanikla. Podle Hřídela by se po zdražení o 30 procent odpojili dva až tři důležití zákazníci, což by teplárně letos způsobilo ztrátu v příjmech 25 až 30 milionů korun. Srovnatelné by podle něj již firma nenašla.

Starosta Hrdlička v lednovém zpravodaji města připomněl, že oproti ceně z roku 2014, kdy začalo v teplárně působit nové vedení, cena za jeden gigajoule vzrostla za poslední čtyři roky pouze o osm korun.

Teplárna Strakonice vyrábí teplo i elektřinu především spalováním hnědého uhlí, využívá také kotle na mazut a spalovat může i biomasu. Tržby klesly v roce 2017 o jedno procento na 282,7 milionu korun, skončila se ziskem po zdanění 3,63 milionu korun, meziročně stoupl o 28 procent. Finanční hotovost klesla od roku 2014, kdy byla 82,8 milionu, na 25,18 milionu v roce 2017, cash flow teplárny vzrostlo v roce 2017 meziročně o 11 milionů. Teplárna v roce 2017 prodala 521 terajoulů (TJ) tepla, meziročně o devět TJ méně.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje