Zničí spekulant Jiřetín?

Horní Jiřetín. Foto: Oldřich Hájek

Nejistota přitahuje do Horního Jiřetína, který by v případě prolomení limitů musel ustoupit těžebním strojům, spekulanty. Zastánci i odpůrci bourání z řad starousedlíků nemají v lásce podnikatele Milana Nečase, jehož realitní firmy skoupily už téměř pětinu domů ve městě. Nečasovi nájemníci přicházejí z paneláků v Mostě a Litvínově, v obci vzniká napětí. Napsal to časopis Bloomberg Businessweek Česko.

„V zimě si přišli stěžovat, že je jim zima. Oni vůbec nevědí, že jim nepřijde teplo dálkovodem. Vydrželi přes léto a na podzim se stěhovali pryč jak tažní ptáci,“ říká starosta Vladimír Buřt (Strana zelených), který je odpůrce bourání.

Obyvatelé Horního Jiřetína jsou přesvědčeni, že podnikatel Nečas čeká jen na prolomení. „Naším hlavním cílem bylo vykomunikovat si co nejlepší podmínky při výstavbě nové obce, což jemu bude ukradené,“ poznamenal Petr Leichner z hnutí Dialog, které má a jednání s těžaři zájem. „Nečas shrábne své peníze, nechá se vyplatit a finito,“ dodal.

Nečas se brání. „Byl by hazard, kdybych předjímal jakýkoliv scénář,“ řekl podnikatel, který je od října v zastupitelstvu, ač podle Buřta v obci nepřebývá. „Jestli se prolomí, nebo neprolomí, musí to ekonomicky vycházet,“ naznačil.

Vedení firem, které sídlí v Horním Jiřetíně, jsou názorově rozdělená podobně jako 2200 obyvatel městečka. Někteří prolomení limitů odmítají, někteří na uhlí vsadili a skoupili nemovitosti, někteří jsou ochotni mu ustoupit za odpovídající odškodnění. Všechny ovšem postihuje nejistota, v které už více než deset let podnikají.