Způsobí spalovna odpadu kolaps dopravy?

Zařízení pro energetické využití odpadu chce společnost ČEZ vybudovat v areálu Elektrárny Mělník. Foto: ČEZ

Společnost ČEZ se v areálu Elektrárny Mělník po dohodě se Středočeským krajem chystá vybudovat ZEVO – zařízení pro energetické využití odpadu, v němž by likvidace odpadu současně posloužila při výrobě tepla. Odpůrci projektu se obávají kolapsu dopravy.

Regionu hrozí kolaps dopravy. Tak zní jedna ze stěžejních námitek odpůrců záměru v budoucnu spalovat komunální odpad nejen středních Čech, ale i blízkých regionů dalších krajů. Představitelé kraje tento projekt podporují, napsaly regionální Deníky.

Čtěte také:
Elektrárna Mělník se otevřela veřejnosti
Nejrychlejší ekologizace v Evropě stála 111 miliard

Krajští radní rozhodli o ustavení „dopravní komise ZEVO“. Zasedat v ní mají především inženýři; zástupci hejtmanství a odborné veřejnosti, ale také třeba reprezentanti výboru krajského zastupitelstva pro životní prostředí či investora projektu. Aktivisté, kteří vybudování ZEVO odmítají, přičemž zásadně hovoří o „spalovně“, zastoupeni nejsou.

Podle slov náměstka hejtmanky s kompetencí pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloše Petery (ČSSD), který mezi členy komise patří, bude jejím úkolem jak sledovat samotný záměr, tak – a to především – se zabývat řešením dopravní infrastruktury. „Například jde o vybudování obchvatů obcí,“ upřesnil Petera.

S dovozem odpadu svozovými automobily se v případě vybudování ZEVO předběžně počítá jen z blízkého okolí – v okruhu kolem elektrárny v řádu nižších desítek kilometrů. Pro vzdálenější lokality by měl fungovat systém překladišť umožňující dopravu většiny materiálu po železnici – a uvažuje se i o možnosti využívat lodní dopravu na Labi.

Mohlo by vás zajímat: 
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů 
Parkovací asistent bude i pro důlní obry