Čínská vláda chce strop pro cenu uhlí

Dolaryauhl3-imagio

Maximální cena čínského uhlí by se měla pohybovat 89 a 98 dolary za tunu. Foto: imagio.cz

Čínská vláda požádala největší čínské těžaře, aby v reakci na neustále rostoucí cenu energetického uhlí na trhu zastropovali ceny uhlí v kontraktech na rok 2017.

Národní rozvojová a reformní komise (NRDC) se údajně opakovaně sešla se zástupci uhelného sektoru a navrhla maximální cenu pro uhlí s výhřevností 21 MJ/kg na úrovni 600 čínských jüanů za tunu (zhruba 89 dolarů) a pro uhlí s výhřevností 23 MJ/kg na úrovni 660 čínských jüanů za tunu (zhruba 98 dolarů). Obě strany se zatím na zastropování ceny nedohodly. Jednání by měla pokračovat v následujících týdnech a měsících, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Cena uhlí roste, pomůžou i deště?
Země G20 daly uhlí naději

Cena černého uhlí zažívá v druhé polovině letošního roku prudký růst. To vše po pětiletém poklesu na desetiletá minima, který vedl k předpovědi Goldman Sachs nebo IEA, že tento trend je již trvalý a nezvratný.

Cenu uhlí ženou od jara vzhůru rostoucí ceny ostatních paliv spolu s omezováním těžby a výpadky dodávek. Světové ceny uhlí od roku 2010 každý rok klesaly pod tlakem zpřísněné vládní ekologické regulace a v USA kvůli konkurenci levného zemního plynu. Letos ale uhlí celkově sleduje vzestup cen ropy z lednových 12letých minim, který táhne vzhůru i další komodity.

Cena australského energetického uhlí, které je považováno za asijský benchmark, se v říjnu pro některé futures kontrakty dokonce přehoupla již přes hranici 100 USD/t.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech