Doba čtení:1 m, 30 s

Už tak drahá elektřina pro Němce a německé firmy zřejmě ještě podraží. Důvodem je výstavba velkokapacitního severojižního vedení vysokého napětí. Vláda totiž rozhodla, že místo stožárů vysokého napětí povedou elektřinu z větrníků u Severního moře na jih podzemní kabely, což výrazně zvýší stavební náklady, napsal server Týden.cz.

Nové vedení musí Německo vybudovat, aby zajistilo zásobování průmyslu na jihu země elektřinou i po plánovaném odstavení tamních jaderných elektráren. Výstavbu podzemního vedení prosadila bavorská Křesťanskosociální unie. Právě v Bavorsku byl totiž největší odpor proti stavbě stožárů s vedením. Bavoři se obávali, že by trasa vysokého napětí v jejich sousedství snížila hodnotu jejich domů.

Podle odhadů ministerstva hospodářství však bude středeční rozhodnutí vlády znamenat, že náklady na stavbu severojižního energetického spojení budou o osm miliard eur (v přepočtu asi 217 miliard korun) vyšší než při vybudování klasického nadzemního vedení. Ministerstvo předpokládá, že se tyto zvýšené náklady promítnou do ceny elektřiny. Pro průměrnou německou domácnost by tak proud mohl ročně zdražit o deset eur (270 korun). Průmyslové firmy ročně zaplatí za elektřinu desítky tisíc eur navíc.

Čtěte také: Konec jádra v Německu se odkládá?

Stavba severojižního elektrického vedení je důsledek německé Energiewende. Země chce do roku 2022 odstavit jaderné elektrárny a jejich výrobu nahradit proudem z obnovitelných zdrojů.

Významnou roli však budou dále mít uhelné elektrárny. „Na trhu s elektřinou potřebujeme kapacitní rezervu pro případ nedostatku energie kvůli přechodu na obnovitelné zdroje. Tuto rezervu bude tvořit hnědé uhlí,“ řekl již dříve ministr hospodářství Sigmar Gabriel.

Jaderné elektrárny dosud fungovaly v oblastech, kde byl i silný průmysl, zatímco obnovitelné zdroje jsou nejrozšířenější na severu Německa a elektřinu z nich je nutné na jih dopravit. Současný stav, kdy není zajištěn přenos elektřiny ze severoněmeckých větrných elektráren na jih země, způsobuje problémy i české přenosové soustavě.

Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Němci s uhlím počítají

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa