Doba čtení:1 m, 14 s
Pro přečerpávací elektrárnu by se využilo například jezero Milada. Foto: webové stránky Ústí nad Labem

Ústecký kraj, kde se nacházejí největší uhelné elektrárny, by i po jejich odstavení v budoucnu mohl hrát významnou roli v české energetice. Státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ) totiž zvažuje, že by jezera vznikající na rekultivovaných plochách propojil a využil k výrobě elektřiny.

Na jezerech Most, Milada i budoucí vodní ploše, která nahradí lom ČSA u Litvínova, by mohla vzniknout přečerpávací vodní elektrárna „Využití energetického potenciálu těchto území je jednou z posuzovaných variant, obdobně jako posuzování realizovatelnosti vytvoření propojené soustavy. V současné době jsou k této problematice rozpracovány související studie,“ uvedl pro Euro.cz vedoucí kanceláře ředitele PKÚ Tomáš Budín.

Čtěte také:
Spor o pozemky okolo jezera Milada
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu

Výhodou je, že vlastníkem pozemků je převážně stát. Smysluplnost projektu nyní ověřují odborné posudky, které si PKÚ nechává vypracovat. Podle Budína by podnik měl mít za dva roky k dispozici dostatek materiálů, na jejichž základě bude moci rozhodnout.

Na českém území se nyní nacházejí dvě velké přečerpávací vodní elektrárny – Dlouhé Stráně v Jeseníkách a Dalešice nedaleko dukovanské elektrárny. Vlastní a provozuje je společnost ČEZ. S rostoucím počtem větrných a solárních elektráren v Evropě lze očekávat vyšší poptávku po zdrojích, které budou umět výkyvy ve výrobě elektřiny vyrovnávat.

Mohlo by vás zajímat:
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů