Doba čtení:3 m, 52 s
Kvůli zastavení těžby v lomu ČSA nyní práci ztratí 500 lidí, další stovka v srpnu. Foto: wikipedia.org

Propuštěným horníkům na Mostecku nabízejí firmy desítky volných míst. Zájem mají o dělníky, řidiče velkostrojů i obráběče. Vyplynulo to z burzy práce, kterou uspořádala skupina Sev-en Česká energie. Kvůli zastavení těžby v lomu ČSA nyní práci ztratí 500 lidí, další stovka v srpnu. Lidé dostávají odstupné, mnoho zaměstnanců má nárok na restrukturalizační příspěvek od státu.

Pro výpověď si přišlo 120 lidí. Stejný počet dorazí v pondělí, kdy se burza práce opakuje. Další dostávají výpovědi na pracovišti. Zaměstnavatel všechny o možnosti přijít si vybrat nové působiště informoval. Na místě se mohli zaregistrovat na úřad práce, vyřídit žádost o restrukturalizační příspěvek a získat pracovní nabídku. „Bylo to velmi přínosné. Nabídka byla docela velká, až mě to překvapilo,“ řekla ČTK Petra z Mostu, která si odnášela letáky a kontakty. „Chci nastoupit, co nejdřív to půjde. Zaujala mě nabídka Správy železnic, Vězeňské služby i České pošty, všichni byli velmi ochotní,“ uvedla jednačtyřicetiletá žena, která pracovala na úpravně uhlí Komořany.

Různé pozice nabízela třicítka zaměstnavatelů. Většinou to byly místní firmy. „Působíme v žatecké průmyslové zóně, takže to není daleko. Opravujeme plynové turbíny, nabídka je pro obráběče, svářeče, techniky výroby,“ řekla ČTK Kateřina Valešová ze společnosti Solar Turbines. „Lidé si berou kontakty, očekáváme, že se někdo přihlásí,“ uvedla. Pozici strojvedoucího a průvodčí nabízela společnost GW Train Regio. Zkoušky zájemci nepotřebují. „Pokud mají zájem, my si je vyškolíme,“ uvedl zástupce vedoucího provozu Josef Kurfiřt. Výcvik strojvedoucích trvá zhruba půl roku, proto by firma ráda přijala někoho do týmu už nyní. Práci by měl daný člověk v regionu.

O pozici strojvedoucího měl zájem devětatřicetiletý řidič velkostroje. „Když bude dobrá práce, hned to bafnu, není dobré čekat, až co zůstane,“ řekl Josef Šimko z Jirkova na Chomutovsku, který velkostroj na lomu ČSA řídil 19 let. Naposledy do dolu půjde 31. května. „Zachovali se k nám dobře, dali peníze na odstupném, není proč brečet,“ uvedl. Uvítal, že na místě mohl vyřídit vše potřebné. „Člověk po ukončení práce musí do tří dnů na pracák, to tam můžou být davy lidí. Tady je to všechno na místě a bez čekání,“ uvedl. Zaměstnanci podle odpracovaných let dostanou odstupné až do výše osmi měsíčních platů.

Část lomu ČSA má být přírodní památkou

Těžba řízeně skončí během několika následujících měsíců. Od května do července propustí společnost 485 lidí. Uvolňováni jsou zaměstnanci z pracovních pozic jako provozní zámečník, elektrikář, řidič, mechanik a z dalších technických profesí. „Nabídek je hodně. Zatím nevím, co přesně bych chtěla dělat. Přes léto ale asi kvůli dětem zůstanu doma, protože kdybych teď nastoupila, nebudu mít na prázdniny nárok na dovolenou,“ řekl Martina, která pracovala v oddělení kolejová doprava.

Mezi propouštěnými je 80 procent lidí z Mostecka. Právě v tomto okrese je nejvyšší nezaměstnanost v Ústeckém kraji, v březnu byla 7,7 procenta. „Trh práce hromadné propouštění v našem kraji zvládne. Evidujeme velkou poptávku zaměstnavatelů po pracovnících. Poptávka je zejména po technických profesích, jako jsou svářeči, logistici, obsluhy strojů, různé řemeslné profese. Souvisí to s rozvojem průmyslu v regionu, takže v těchto oborech nemusí mít lidé vůbec obavu z uplatnění, naopak získají obvykle velmi pěkné pracovní podmínky,“ uvedla ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Ústí nad Labem Martina Bečvářová.

Zaměstnání nabízela na burze také Policie ČR, která chce obsadit v regionu desítky pozic. „Problém je, že zájemci musí absolvovat fyzické a psychologické testy. Vzhledem k tomu, že přichází většinou starší lidé, kteří už třeba mají zdravotní problémy, tak to pro ně není úplně ideální,“ uvedla náborářka policie v Ústeckém kraji Lucie Čmerdová Sáričková. Úspěšnější může být Vězeňská služba, v regionu je věznice Bělušice na Mostecku, Všehrdy na Chomutovsku nebo vazební věznice v Teplicích.

Na restrukturalizační příspěvek od státu mají nárok zaměstnanci, kteří jsou propuštěni kvůli restrukturalizaci a pracovali v těžební společnosti nejméně dva roky. „Příspěvek mohou dostávat tři měsíce až 60 měsíců, čím déle pracovali v dané firmě, tím déle budou příspěvek brát,“ řekl Pavel Kaša ze státního podniku Diamo, který žádosti vyřizuje. Horníci v hlubinných dolech mají nárok na měsíční příspěvek 8000 korun. „Takový je tu zatím pouze jeden, další jsou ti, kteří pracovali na povrchu, ti dostanou 5300 korun měsíčně,“ uvedl Kaša. Nárok zaniká ve chvíli, kdy lidé nastoupí do starobního důchodu.

V lomu ČSA zůstanou po prázdninách už pouze pracovníci, kteří budou zajišťovat bezpečnost. Pokud nebude potřeba znovu těžit v tomto lomu hnědé uhlí, definitivně se uzavře. „Pokud taková potřeba bude, přejdou na ČSA zaměstnanci Vršanské uhelné, protože stroje tam zůstanou, nikoho kvůli tomu přijímat nebudeme,“ řekla Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev-en Česká energie, pod kterou oba lomy patří.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa