Doba čtení:1 m, 51 s
Vozík s dělníky se zasekl a převrátil v přivaděči vody do horní nádrže zhruba 300 metrů od vstupu. Foto: ČEZ

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Vozík se zasekl a převrátil v přivaděči vody do horní nádrže zhruba 300 metrů od vstupu. Pro hasiče šlo o velmi náročný zásah, výrazně jim pomohlo, že podobnou situaci dříve nacvičovali.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů i jesenická horská služba, všechny dělníky se nakonec podařilo dostat do bezpečí do čtyř hodin od incidentu, sdělil ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Na místo vyrazili hasiči dnes před 09:00, v elektrárně se v tuto dobu dělá revize a údržba kovové potrubní části technologie. „Podle získaných informací všichni čtyři dělníci zůstali v odhadované výšce nezranění,“ uvedl mluvčí hasičů. Kvůli záchraně se k dělníkům spustilo několik lezců, samotná operace byla rozdělena na dvě etapy. „Rozhodování nebezpečně ovlivňovalo riziko výparů nátěrových látek. Téměř po třech hodinách se nám podařilo dostat do bezpečí dva dělníky. Stejným postupem, spuštěním, jsme po další hodině do bezpečí dostali i zbylé dva muže,“ uvedl mluvčí hasičů. Z preventivních důvodů byli všichni převezeni do nemocnice k lékařské kontrole.

ČEZ letos investuje na Dlouhých stráních přes 400 mil. Kč

Na místě zasahovali šumperští hasiči s lezeckou technikou, posíleni byli dalšími specialisty a technikou ze stanic Jeseník a Olomouc. Z řad dobrovolných hasičů se na záchranných pracích podílely jednotky Loučná nad Desnou a Velké Losiny. K místu rovněž vyjeli záchranáři Horské služby Jeseníky. Na místo dorazil také hasičský intervent, negativní roli totiž na místě hrál čas, nízké teploty a nejistota.

Hasičům výrazně pomohlo, že díky dlouhodobé spolupráci s vedením energetické společnosti pár dnů před touto situací řešili postupy pro podobná rizika, která by mohla při údržbě technologie nastat. „Hasiči specialisté lezci ze stanice v Šumperku v rámci zjištěných poznatků navrhli několik nových variant navíc i zakoupení záchranných lan a příslušenství v nestandardní délce, zhruba 700 metrů. Délka s sebou nese i nutnost zapojení hasičské vozidlové techniky s navijáky,“ dodal Zdeněk Hošák.

Příčina zaseknutí vozíku v tubusu je předmětem vyšetřování, podle vyjádření zasahujících hasičů při vizuální kontrole nastala s největší pravděpodobností technická závada.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa