Česko chce vsadit na vodíkový průmysl
Česko bude podporovat větší využití vodíku v průmyslu, mohlo by to snížit energetickou závislost na Rusku: Na konferenci Česko-německý vodíkový den to uvedli ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Vodík by podle nich měl pomoci zejména v dopravě a chemickém průmyslu.
EU chce plné zásobníky a společné nákupy plynu
Země Evropské unie by měly před nadcházející zimou povinně naplnit čtyři pětiny kapacity svých plynových zásobníků a mohou sáhnout ke společným nákupům plynu. V reakci na nový růst cen energií způsobený ruskou invazí na Ukrajinu to navrhla Evropská komise. Unijní exekutiva však nevyslyšela volání zejména jihoevropských zemí, aby výrazněji zasáhla do trhu s energiemi nebo zastropovala jejich ceny.
ČEPS: Česko musí zavést kapacitní mechanismy
Pokud bude Česko chtít rychle snižovat emise, stane se brzy závislým na dovozu elektřiny. Zásadní je proto do české legislativy zavést tzv. kapacitní mechanismy. Uvedl to Svatopluk Vnouček ze společnosti ČEPS, která provozuje přenosovou soustavu, na konferenci v Brně.
Skončil velkoobchodník s elektřinou a plynem Manta
S dodávkami elektřiny a plynu skončila společnost Manta Commodities SE. Vyplývá to z informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Jde o velkoobchodníka, který nabízel elektřinu a plyn dodavatelům.
Proč vůbec EU tak sázela na plyn, který nemá?
Přechod z uhlí na plyn nedával stran emisí CO2 nikdy smysl. Ani z pohledu národní bezpečnosti evropských států. Přes varování s ním většina EU počítala.
