Adani zaplatí australský uhelný důl sám

Indický miliardář Gautam Adani čelí v projektu australského dolu velkému množství problémů. Foto: wikipedia.org

Indická společnost Adani Group zrušila spolupráci s firmou Downer EDI Ltd na rozvoji a provozu uhelného dol Carmichael v Austrálii. Indové chtějí důl financovat a provozovat sami.

Projekt obřího uhelného dolu v australském státě Queensland čelí dlouhé řadě problémů. Poté, co se povedlo i přes ostré protesty ekologických aktivistů získat potřebná povolení pro zahájení těžby, objevily se potíže s financováním. Od podpory projektu postupně ustoupila celá řada subjektů včetně čínské banky ICBC a China Construction Bank. Přislíbený úvěr ve výši 900 milionů dolarů (více než 20 miliard korun) nyní vetoval i premiér státu Queensland. Proto se indická společnost, kterou vlastní miliardář Gautam Adani, rozhodla důl financovat a provozovat výhradně vlastními silami.

Čtěte také:
Důlní projekt Carmichael je ve finále
Uhelný projekt v Austrálii vadí Greenpeace

Indická společnost Adani na projektu pracovala přes šest let, než získala povolení k těžbě v lokalitě, kde se zásoby uhlí odhadují na 11 miliard tun. Součástí projektu, který by měl vytvořit až 10 tisíc pracovních míst, je i výstavba 240 kilometrů dlouhé železniční tratě vedoucí k dolu.

Společnost Adani chce velkou část vytěženého uhlí vyvážet do Indie, je na této surovině energeticky závislá z 60 procent. Projekt by tak měl přispět ke zmírnění energetické chudoby v zemi, kde téměř 300 milionů lidí stále nemá připojení k elektřině.

Projekt Carmichael se nachází v odlehlé Galilejské kotlině v australském státě Queensland, která má rozlohu 247 000 kilometrů čtverečních a má potenciál stát se největším australským regionem produkujícím uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto Koloděje
„BIG MUSKIE“ – největší chodící bagr
V garáži tento stroj neopravíte