Ekologický aktivista z hnutí Greenpeace obvinil na Facebooku ze lži miliardáře a majitele energetické skupiny Sev.en Energy Pavla Tykače. Ovšem dočkal se ostré reakce od ředitele Teplárenského sdružení Martina Hájka. O co šlo? O hrozbu blackoutu.
Pavel Tykač pro Hospodářské noviny uvedl, že energetická situace v Evropě včetně Česka se 22. prosince nacházela jen kousek od velkých problémů. Výroba elektřiny totiž podle něj byla na svém disponibilním maximu. „Od čtyř odpoledne do půlnoci jelo prakticky vše, co do sítě může být připojeno,” popsal pro deník Tykač. Výrobci podle něj bojovali se zcela vyčerpanými zásobami dostupných energetických zdrojů, které by v případě dalšího růstu spotřeby mohly být do sítě zapojeny a které se obchodují na energetické burze v Lipsku. Kdyby tedy odběr ještě trochu vzrostl nebo se porouchala některá z velkých elektráren, bylo by proudu v síti už málo. Což by vedlo k odpojování podniků či domácností, tedy řízenému blackoutu.
Jan Rovenský ale na svém Facebookovém profilu obvinil Tykače ze lži. „Víte jak poznáte, že Pavel Tykač lže? Pohybují se mu rty a vychází z nich zvuk,“ napsal Rovenský
Přišla však reakce od ředitele Teplárenského sdružení. „Jasně, Tykač lže, všechno bylo úplně normální, vůbec nic nehrozilo. Cena elektřiny na denním trhu byla 22.12. jen 520 Euro/MWh, takže výrobci měli ještě značné rezervy, kdo by za tak mizerné peníze svou elektrárnu taky najížděl, že… Tykač neřekl, že nastala nějaká mimořádná událost, přečti si to ještě jednou a pomalu. On řekl, že všichni jeli na max – no při této ceně na trhu, kdo nevyrábí, okrádá akcionáře, takže to asi bude pravda. A kdyby něco většího vypadlo, tak by byl problém – no když jeli všichni na max, tak to asi bude taky pravda. Takže co je na tom za lež? Že nic zrovna nevypadlo a tudíž problém nenastal, je pravda, ale Tykačovo tvrzení to nijak nevyvrací. Dotaz na ČEPS je mimo, mimořádná událost nenastala, takže z jejich pohledu v pohodě, jasně. Ale snadno nastat mohla, stačil výpadek jednoho většího bloku a zažili by velmi perné chvíle. A to je to, co řekl Tykač. A ono takových dnů bude rychle přibývat a jednoho ošklivého dne to prostě “vyjít” musí. Je to jen otázka času,“ napsal Martin Hájek.
Rovenský se pokusil ještě kontrovat. „Tys to nedočetl do konce, žejo? “podle ní žádný provozovatel nepotýkal s nedostatkem rezerv. Pouze Itálie podle Klímové o den dříve, tedy 21. prosince, upozornila, že v několika odpoledních hodinách měla omezenou výši rezervních výkonů.” Kdyby něco vypadlo, ČEPS měl zajištěnej rezervní výkon (podle kodexu přenosové soustavy minimálně 1000 MW). Za ten se samozřejmě platí taky. Takže hezkej pokus, ale zkus něco jinýho,“ napsal.
Vzápětí však přišla od Hájka studená sprcha. „Ale dočetl, jenomže na rozdíl od Tebe vím, co ta věta skutečně znamená. Ona znamená, že jsou k dispozici plánované rezervy. To ale vůbec neznamená, že je v danou chvíli volných 1000 MW. Úplně běžná záporná odchylka bez nějakého výpadku, kterou pokrývají podpůrné služby, je 200-300 MW – v běžném dni, nikoliv v extrému. V takhle exponovaném dni bych se moc divil, kdyby nebyla záporná odchylka už pokrytá službama. Takže najednou máš reálně k dispozici volných třeba jen 600 a ne 1000 MW. A za druhé ten výkon není k dispozici na lusknutí prstů, žádný magický blok tu nemáme. Celý ten výkon je k dispozici až v řádu 15 minut. To je strašně dlouhá doba. Okamžitě máš jen cca 60 MW, kdyby nebyla primární regulace zrovna vůbec aktivovaná. Reálně třeba jen 40. Jinými slovy prvních 5 minut v zásadě úplně spoléháš na zahraničí, že tě podrží. Jenomže zahraničí bylo taky hodně vycucnuté, takže to nemusela být vůbec legrace. Popravdě mě trochu štve, jak ČEPSka dělá ramena, jak mají všechno pod kontrolou, a přitom to není zdaleka tak jednoduché,“ vysvětlil Rovenskému Hájek.
Do další debaty už se aktivista raději nepustil.