Aktivisté míří do Německa. Policie je v pozoru

Ekologičtí aktivisté se dostávají stále častěji do střetů s policií. Foto: Ende Gelände

Aktivisté z hnutí „Limity jsme my“ se o víkendu připojí k akcím občanské neposlušnosti v německé Lužici namířeným proti dolům a elektrárnám. Akce nedaleko Lipska pořádá hnutí Ende Gelände. Očekávají se střety s policií.

Lužický hnědouhelný revír sousedí se severočeskou uhelnou pánví a je jedním z největších zdrojů skleníkových plynů v Evropě,” uvedlo hnutí. „Všechny doly i elektrárny v místě vlastní český uhlobaron Daniel Křetínský, majitel druhé největší uhelné firmy v Evropě – Energetický a průmyslový holding (EPH). Právě na jeho devastující činnost chtějí „Limity jsme my“ upozornit především,” uvedlo hnutí.

Čtěte také:
Němci přitvrdí v boji s emisemi
Hysterie kolem CO2: jen omyl, nebo podvod?

Je velmi pravděpodobné, že se aktivisté dostanou do střetu s německou policií, jako tomu bylo již v minulosti. Aktivisté se totiž v posledních letech výrazně radikalizují a stále častěji se dopouštějí porušování zákona.

Nejméně osm německých policistů bylo například v červnu letošního roku zraněno poté, co odpůrci těžby v porýnském hnědouhelném revíru prorazili policejní kordon a vnikli do dolu Garzweiler. Několik demonstrantů policie zadržela, jejich druzi se je poté pokusili osvobodit.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech