Aktivisté v Německu ohrožují Zelené

Jeden ze zakladatelů Extinction Rebellion Roger Hallam neváhá vyhrožovat násilím. Foto: wikipedia.org

Němečtí Zelení si brousí zuby na uchopení moci v zemi našich západních sousedů. Paradoxně je však ohrožují ti, jež bychom považovali za jejich skalní příznivce. Řeč je o ekologických aktivistech v čele s radikálním hnutím Extinction Rebellion.

Zelení se totiž ocitli na křižovatce a musejí si vybrat, jakým směrem se vydat. Ekologičtí aktivisté se totiž natolik radikalizují, že oslovují mnohem menší skupinu lidí, než jakou by rádi získali Zelení. Zejména středové voliče radikálové odpuzují. Pro zelené jde o Sophiinu volbu. Pokud se obejmou s „rebely“, vystraší své horkotěžko získané nové stoupence odmítající jakoukoli formu nátlaku. Pustí-li se s nimi do křížku, vyrvou si ze země vlastní kořeny, uvedly Novinky.cz.

Čtěte také:
Extinction rebellion je to pravé nebezpečí
Podle vědců může za klimatické změny úbytek vegetace

Uvnitř Zelených to proto vře. Zatím se přou výhradně za zavřenými dveřmi. Jen málokdo z nich se odhodlá veřejně se dopustit názoru. Sven Giegold (49), vlivný europoslanec, patří mezi hrstku těch, kteří vtíravou konkurenci nahlas zavrhují: „V žádné demokracii se změny nesmí vynucovat jenom protesty. Drony na letištích, to už opravdu zachází příliš daleko!“.

Extinction Rebellion chce přitom jít ještě mnohem dál. „Parlamentarismus selhal. Musí přijít něco průrazného, třeba i zhroucení systému. Musíme se vzchopit, jinak planeta skoná,“ uvedl člen hnutí Alex Volk.

Roger Hallam, velšský farmář a spoluzakladatel letos v únoru na akci Amnesty International v Londýně dokonce vyhrožoval násilím: „Přinutíme vlády jednat. Nebudou-li akční, svrhneme je. Vytvoříme demokracii vhodnější pro naše účely. Ano, mnozí mohou při tom zemřít“.

Mezitím spadly preference Zelených z 27 na dvacet procent. „Ba co víc – teď Zeleným show ukradli amatéři, kteří je mohou vytlačit z politicky lukrativního trhu záchrany světa,“ poznamenal týdeník Der Stern.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje