Aktivisté způsobili v Bílině škodu 700 tisíc

Celkem 130 lidí je v souvislosti s protestem podezřelých z přestupku proti veřejnému pořádku a neuposlechnutí výzvy policie a dalších 150 lidí je podezřelých z přestupku neuposlechnutí výzvy policie a z neoprávněného vniknutí do důlního díla. Ilustrační foto: Facebook Limity jsme my

Severočeské doly vyčíslily škodu způsobenou zastavením provozu v dole Bílina při nedávném pochodu ekologických aktivistů na 700 tisíc korun. Budou ji vymáhat.

Aktivisté na konci června protestovali proti těžbě fosilních paliv, někteří neoprávněně vnikli do dolu a další obsadili rypadlo. Přímé škody na majetku společnosti podle mluvčího Severočeských dolů Lukáše Kopeckého nevznikly, nemajetková škoda vznikla zastavením provozu.

Čtěte také:
Proti ekologickým radikálům zasáhla policie
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Poslední červnový den obsadilo 16 účastníků klimatického kempu kolem 5:00 vrchol rypadla v lomu Bílina, kde vydrželi až do večera. Provoz kvůli tomu stál 12 hodin. Kromě toho při ohlášeném pochodu několik desítek aktivistů uhnulo z vymezené trasy a vniklo do dolu.

Hnutí Limity jsme my počká na znění případné žaloby. „Poté se rozhodneme, jakým způsobem se budeme bránit,” uvedla Kateřina Kochánková z hnutí ve vyjádření zaslaném ČTK. „Nesrovnatelně větší škody nám jako celé společnosti způsobují Severočeské doly a jejich mateřská společnost ČEZ tím, že provozují uhelné doly a elektrárny,” řekla. Podle hnutí je legitimní, že se lidé snaží nenásilnými akcemi občanské neposlušnosti na tyto škody upozornit a symbolicky je zastavit. „Odpovědnost za jejich akce ale neneseme,” uvedla Kochánková.

Při protestu zasahovalo několik desítek policistů. Právě oni podle Severočeských dolů zabránili nejen případným rozsáhlým škodám na majetku společnosti, ale pomohli ochránit i životy a zdraví, a to jak zaměstnanců, tak demonstrujících aktivistů.

Celkem 130 lidí je v souvislosti s protestem podezřelých z přestupku proti veřejnému pořádku a neuposlechnutí výzvy policie a dalších 150 lidí je podezřelých z přestupku neuposlechnutí výzvy policie a z neoprávněného vniknutí do důlního díla. Přestupky budou místní obecní úřady a obvodní báňský úřad řešit nejen s účastníky z Česka, ale také s Němci či Brity a dalšími cizinci.

Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už loni při prvním ročníku klimakempu. Tehdy Severočeské doly musely kvůli protestu na několik hodin zastavit těžbu skrývkových hornin. Škoda ale společnosti nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech