Doba čtení:1 m, 33 s
Ekologičtí aktivisté obsadili v posledních letech rypadla v uhelných dolech již několikrát. Foto: Facebook

Skupina aktivistek dnes brzy ráno obsadila dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a Nástup-Tušimice na Chomutovsku. V obou dolech těží uhlí společnost Severočeské doly ze skupiny ČEZ. Firma musela na obsazených strojích zastavit práce. ČTK to řekl mluvčí společnosti Lukáš Kopecký.

Aktivistky žádají rychlý a spravedlivý konec uhlí. Podle jejich vyjádření každým dnem, kdy se uhlí těží, uniká příležitost lidem v uhelných regionech zajistit důstojnou budoucnost.

Čtěte také:
Vedení ČEZ navrhuje dividendu 52 korun za akcii
ČEZ zveřejnil odměny šéfů. Desítky milionů pro Beneše

Policie je na místě a situaci monitoruje, řekl Kopecký. Podle něj aktivistky obsadily stroje těžící písky a jíly. „Rypadla jsou na prvním řezu, jsou v podstatě nejblíž nebo nejvýš v dole,“ uvedl mluvčí. Dodal, že kromě policie ohlásila společnost obsazení rypadel i Českému báňskému úřadu a teď čeká na další instrukce.

Ekologičtí aktivisté obsadili v posledních letech rypadla v uhelných dolech již několikrát. Například loni v září čtveřice aktivistek ze skupiny Vzpoura koťátek obsadila rypadlo v lomu ve Vršanech na Mostecku. Blokádu chtěly vydržet několik dní, nakonec ale stroj ještě téhož dne. Koťátka tehdy ve svém prohlášení mj. uvedla: „Když jsme si je pořádně promnula tlapkami, nestačila jsme se divit, co všechno jsme ve světě kolem sebe spatřila. Environmentální devastaci. Sociální destrukci, rozpad komunit a mezilidských vazeb, chudobu a obludnou nerovnost mezi lidmi. Fosilní kapitalismus. Intenzifikované vykořisťování všeho živého. Štěpící linie mezi lidmi po hranách genderu, rasy a dalších arbitrárních rozdílností. Brutalitu a sadismus vůči všem mimolidským a mnohým lidským bytostem. Hrstku lidí bohatnoucích na jejich úkor. Modlu konzumu, která tomuto globálnímu zlořádu zajišťuje legitimitu, a poslušnou participaci na něm u privilegovanější většiny společnosti. Konfrontována se všemi těmito zly, propadla jsme klimatickému žalu a uchýlila se k žalostnému mňoukání.“