Doba čtení:1 m, 59 s
Alpiq Energy SE je jedním z největších účastníků na velkoobchodních a maloobchodních trzích s elektřinou ve střední a východní Evropě. Foto: alpiq.com

Společnost Alpiq Energy SE, která je jednou z největších mezinárodních společností zabývajících se obchodem s elektřinou v Česku, se loni propadla do ztráty 501,4 milionu korun po předloňském čistém zisku 96,9 milionu korun. Tržby za prodej zboží, výrobků a služeb naopak zvýšila o 1,4 procenta na 141,2 miliardy korun.

Obchodní výsledek společnosti byl v roce 2018 významně ovlivněn vysokou a nepředvídanou volatilitou velkoobchodních cen elektřiny, jež způsobila společnosti významné ztráty vyplývající z otevřených pozic na dodávky elektrické energie. Výsledná ztráta byla poté prohloubena navýšením rezervy na možné ztráty z dodávek elektrické energie v roce 2019 v Polsku v celkové výši 44 milionů korun a vedla k celkovému negativnímu provoznímu výsledku ve výši minus 373 milionů korun,“ uvedla firma ve výroční zprávě.

Čtěte také:
Sev.en Energy koupila teplárny od Alpiq
DIAMO dokončuje rekultivaci rybníků

Dodala, že v návaznosti na významné ztráty v loňském roce přehodnotila interní pravidla řízení tržního rizika a v letošním roce očekává opět pozitivní výsledek hospodaření. Jediným vlastníkem Alpiq Energy SE je švýcarská firma Alpiq AG.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil na konci července energetické skupině Sev.en Energy podnikatele Pavla Tykače převzetí stoprocentního podílu v další tuzemské společnosti koncernu Alpiq, firmě Alpiq Generation (CZ) – dosavadním vlastníku tepelných elektráren ve Zlíně a v Kladně. Prodejní cena činila zhruba 280 milionů eur (7,2 miliardy korun).

Alpiq Energy SE patří mezi firmy s nejvyššími ročními tržbami v Česku. Například podle žebříčku, který loni zveřejnila úvěrová pojišťovna Coface, patří Alpiq Energy vedle Škody Auto a Hyundai Motor Manufacturing Czech mezi největší tuzemské firmy. Žebříček hodnotil společnosti podle obratu a analyzoval i další parametry, jako jsou počty zaměstnanců, makroekonomická data, struktura sektorů i trhů.

Alpiq Energy SE je jedním z největších účastníků na velkoobchodních a maloobchodních trzích s elektřinou ve střední a východní Evropě. Firma je také členem pražské energetické burzy Power Exchange Central Europe (PXE). Mateřská společnost Alpiq vznikla na konci minulého desetiletí spojením švýcarských společnosti Atel, založené v roce 1894, a EOS, založené v roce 1919. Zahajovací rozvaha tuzemské Alpiq Energy SE je datována do roku 2009.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa