Doba čtení:2 m, 4 s
Teplárny v Kladně a ve Zlíně kromě elektřiny dodávají teplo zhruba 35 tisícům odběratelů. Na snímku zlínská teplárna. Foto: alpiq.com

Švýcarská společnost Alpiq prodala své teplárny ve Zlíně a v Kladně energetické skupině Sev.en Energy. Prodejní cena je přibližně 280 milionů eur (7,2 miliardy korun). Transakci ještě musí schválit český antimonopolní úřad.

Dohodu o prodeji tepelných elektráren uzavřel Alpiq se společností Sev.en Zeta a.s. (CZ) ve čtvrtek. Dokončení obchodu je naplánované na druhou polovinu letošního roku.

Čtěte také:
Modernizace Chvaletic nemá negativní vliv na okolí
DIAMO dokončuje rekultivaci rybníků

Uzavření dohody o převzetí 100 procentního podílu ve společnosti Alpiq Generation (CZ) potvrdila i skupina Sev.en Energy. Podle generálního ředitele firmy Luboše Pavlase nákup zapadá do strategie zajistit stabilitu a bezpečnost dodávek elektřiny při přechodu mezi konvenční energetikou a moderními zdroji energie.

„Strategický přechod mezi konvenční energetikou a moderními zdroji energie je pro nás příležitostí. Chceme být součástí této změny jako ti, kteří zajistí stabilitu a bezpečnost dodávek, a přitom využívají nová moderní řešení. Nákup české části Alpiqu do této strategie přesně zapadá,“ uvedl Pavlas.

Informaci o zvažovaném prodeji tepláren v Kladně a ve Zlíně zveřejnil Alpiq loni na podzim. Tuto středu uvedla agentura Reuters, že o koupi má kromě Tykače zájem také holding EPH podnikatele Daniela Křetínského a energetická společnost ČEZ.

Alpiq Generation (CZ) provozuje 3 teplárenské bloky, které umožňují využít palivový mix s podílem biomasy, a 2 flexibilní plynové turbíny v Kladně. Kladenský provoz prošel v uplynulých letech významnou modernizací. Nový blok K7 tak nahradil zastaralé uhelné zařízení a splňuje přísné evropské parametry v oblasti ochrany ovzduší. Dva teplárenské kotle ve Zlíně spalují uhlí a biomasu. Kogenerační zdroj ve Zlíně má výkon 64 megawattů (MW) a v Kladně 516 MW.  Teplárny kromě elektřiny dodávají teplo zhruba 35 tisícům odběratelů.

„Po úspěšné akvizici společnosti InterGen s elektrárnami v Anglii a Austrálii je nákup obou tepláren v ČR dalším významným krokem realizace naší růstové strategie. Pozice Sev.en Energy na českém trhu tím významně posiluje,“ řekl Alan Svoboda, výkonný ředitel zodpovědný za expanzi skupiny.

Sev.en Energy v loňském roce ohlásila ambiciózní program mezinárodní expanze. Skupina v Česku provozuje dva hnědouhelné lomy a čtyři uhelné elektrárenské bloky, které aktuálně procházejí opravou za 7 miliard korun. Zaměstnává více než 3200 lidí. Hodnota konsolidovaných aktiv (před akvizicemi) je více než 850 mil. EUR.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo