Doba čtení:1 m, 18 s
Dodávky amerického uhlí na Ukrajinu umožnila dohoda prezidentů Trumpa a Poroshenka. Foto: wikipedia.org

Poprvé v dějinách Ukrajiny pomáhá zajistit zdejším lidem elektřinu a teplo americké uhlí. Dodávky umožnila dohoda, která také pomohla oteplit vztahy Kyjeva s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Ukrajinská státní společnost Centroenergo, která dovezla uhlí, uvedla pro agenturu Reuters, že dohoda má obchodní i energetický smysl. Země totiž získala zdroj uhlí, které nutné potřebuje, protože uhelné regiony na východě země jsou v držení separatistů, uvedl server msn.com.

Čtěte také:
Počítačový virus napadl energetiku Ukrajiny
Na Ukrajinu dorazilo americké uhlí

Podle zasvěcených osob je však důležitý i politický rozměr. Trump zajistil potřebné objednávky pro uhelný region Pensylvánie, který byl důležitým volebním obvodem v jeho vítězství v prezidentských volbách v roce 2016. Na ukrajinské straně dohoda pomohla zlepšit vztahy s Bílým domem, jehož podporu Kyjev potřebuje ve svém konfliktu s Ruskem.

Současné vedení Ukrajiny totiž znepokojila Trumpova výzva ke zlepšení vztahů s Kremlem. Situace se však uklidnila během loňského léta, když prezident Petro Poroshenko navštívil Bílý dům. „Setkání s Trumpem bylo klíčovým bodem, milníkem,“ řekl ukrajinský vládní zdroj pro agenturu Reuters.

Spotřeba uhlí v USA klesá. Americké těžební společnosti se tak nacházejí ve složité situaci. Posilují proto vývoz do Asie a hledají nové kupce mezi východoevropskými zeměmi, které se snaží vymanit ze závislosti na ruských dodávkách. Statisíce tun uhlí dodávají Američané například i do Polska.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa