Americké uhlí je na vzestupu

Americké železniční společnosti zaznamenaly významné zvýšení objemu přepravy uhlí. Foto: wikipedia.org N2xjk

Zprávy o smrti americké uhelné těžby byly s největší pravděpodobností předčasné. Čísla ukazují, že je uhlí v USA právě teď v období rozkvětu.

I přes dlouhodobý pokles se zdá, že uhelný průmysl čeká ve druhé polovině roku růst. Železniční společnosti Union Pacific Corporation (UNP) a CSX Corporation (CSX) zaznamenaly ve druhé čtvrtletí růst příjmů z přepravy uhlí. V případě UNP jde oproti stejnému období loňského roku o 25% nárůst příjmů na 619 milionů dolarů, CSX zaznamenala zvýšení obratu o 27% na 530 milionů dolarů, uvedl server thestreet.com.

Čtěte také:
Uhlí má potenciál, je přesvědčena GE
USA zkoumají vzácné prvky v uhlí

Vývozcům amerického uhlí pomohlo snížení globální nabídky. Čína v loňském roce omezila pracovní dobu horníků, což vedlo k poklesu produkce metalurgického uhlí a zvýšení poptávky po americkém produktu.

Objem vzrostl, jelikož celosvětové úrovně dodávek a cenové podmínky zvýšily poptávkové prostředí pro vývoz amerického uhlí, zejména v metalurgickém portfoliu,“ uvedla společnost CSX. Ta sice zaznamenala pokles domácí poptávky po uhlí, ale tento pokles byl více než kompenzován růstem vývozu.

Cena metalurgického uhlí vzrostla mezi třetím čtvrtletím loňského roku a prvním čtvrtletím roku 2017, což je poslední údaj, za který jsou data k dispozici, o více než 100%. Vývoz metalurgického uhlí ze Spojených států vzrostl o 34% na 12,2 milionů tun z 9,1 milionu ve stejném období minulého roku.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech