Doba čtení:2 m, 12 s
Bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček navrhl, aby byly dva nové bloky zařazeny do stávajícího tendru na výstavbu nového bloku v Dukovanech. Foto: MPO

Opoziční hnutí ANO vyzvalo vládu, aby neprodleně zahájila přípravy dvou temelínských bloků a navázala to na tendr na blok v Dukovanech. Na tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO to řekl bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček.

Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. ČEZ nyní nabídky zanalyzuje a bude o nich s uchazeči dál jednat. Finální nabídky by zájemci měli podat do konce září příštího roku. Konkrétní podmínky nabídek firma neuvedla. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Projekt by měl být největší investicí ČR v novodobé historii, podle zástupců vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže. ČEZ spolu s nabídkami na stavbu nového dukovanského reaktoru dostal rovněž nabídky na opce na další blok v Dukovanech a stavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně, uvedl ve středu šéf společnosti Daniel Beneš. Tyto nabídky jsou ovšem nezávazné a ČEZ už dříve deklaroval, že nebudou mít vliv na současné výběrové řízení o připravovaném bloku v Dukovanech.

Předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) podle Havlíčka do zadávací dokumentace včlenila to, aby se tendr rozšířil rovněž na dva bloky v Temelíně. Současný kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN ale podle něj neudělal pro zahájení přípravy těchto bloků nic, nepřipravil ani harmonogram.

MPO spřádá další jaderné plány

Jestliže nevyužijeme možnosti toho, že zařadíme dva nové bloky současně do tohoto tendru a nevyužijeme to finančně, to znamená dobrou cenovou nabídkou, poté se vše prodlouží a nepochybně to může být za jiné ceny,“ podotkl Havlíček.

Ministra dopravy Martina Kupku (ODS) Havlíček vyzval, aby zvážil podobný projekt jako Německo, které zavede cenově dostupnou celoněmeckou jízdenku pro regionální a městskou hromadnou dopravu. Jízdenka bude stát 49 eur na měsíc (1200 Kč), spolková vláda a spolkové země ale dosud nevyřešily podrobnosti financování.

Nová jízdenka bude nástupcem takzvaného devítieurového lístku. Ten německá vláda zavedla letos jako protiinflační úlevu na tři měsíce od června do srpna. Měsíční jízdenku za devět eur (220 Kč) považuje kancléř Olaf Scholz za jedno z nejlepších opatření své vlády.

Podle Havlíčka díky projektu lidé ušetřili, začali více jezdit hromadnou dopravou, čímž se snížila spotřeba benzinu a nafty, a pomohlo to také malým a středním podnikům a živnostníkům, neboť opatření podpořilo cestovní ruch.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa